Зміст:
- Будова диска з алмазним напиленням
- Як відрізняються алмазні диски за призначенням
- Ріжучі диски: підвиди, їх особливості
- Висновки
Алмазний різальний диск відрізняється від звичайного тим, що на його крайку нанесені алмази. Вони, як правило, наносяться у вигляді дрібної крихти або навіть дрібного алмазного пилу. Оскільки алмаз - найтвердіший мінерал на землі, його крихта дає можливість диску пиляти різні матеріали типу каменю, бетону, габаритної залізної арматури.
Нанесення алмазів та їх фіксація на сталевому диску виконується у різний спосіб (наварюванням, напайкою тощо.). Від того, скільки алмазів нанесено на диск, якої вони є фракції, і яким способом зафіксовані на кромці, залежить міцність і витривалість різального кола.
Про те, які види алмазних кіл існують, і чим вони відрізняються, я розповім у цій статті. Прочитавши її, ви дізнаєтеся, як вибрати алмазний диск для розпилу найтвердіших матеріалів або для шліфування, щоб він служив довго, не ламався і не тупився.
Як влаштований алмазний диск
Алмазний диск - це металеве сталеве оснащення, яке використовується в різних розпилювальних, шліфувальних та точильних інструментах. За фактом - це плоске коло, виконане зі сталі. Воно має внутрішній отвір (для посадки на шпиндель інструменту) і зовнішню кромку. Зовнішній край (периметр диска) виконує завдання різання. По ньому нанесено алмазний пил або крихту. Вона наноситься на сталевий обід разом із додаванням таких металів, як цинк, нікель, титан, кобальт.
Вперше ідею про те, щоб впаяти алмази на різальні кола, запатентувала Японія. Що не дивно для країни, яка уславилася у світі своїми унікальними технологічними знахідками. Перше коло, яке мало алмазний обідок, випустила японська компанія Hitachi, це була серія дисків від Sankyo Diamond Tools.
Після використання японських дисків, усьому світу стало зрозуміло, що дрібні частинки алмазів у тандемі з найміцнішими металами максимально зміцнюють обід. Завдяки такій потужній кромці відрізний алмазний диск може виконувати різ, пиляння, заточування і шліфування різних твердих матеріалів.
Площина диска, як правило, має прорізи та канавки. Ці елементи обов'язкові у якісному диску, оскільки вони:
- По-перше - знижують компресію і, як наслідок, диск не ламається при навантаженні.
- По-друге - відводять тепло, не дають металу перегрітися, чим продовжують його термін служби.
Всі диски з напиленням алмазів схожі тим, що на їхньому обідку є алмазна крихта в металі з кобальтом або нікелем. Однак, за своєю конструкцією вони можуть сильно відрізнятися один від одного.
На кожному диску нанесено маркування. Його символи та позначення вказують, для чого підходить цей диск.
Різновиди дисків: ріжучі, точильні, шліфувальні
Для того, щоб правильно вибрати алмазний розпилювальний або шліфувальний диск, потрібно знати, які бувають різновиди дисків, і для чого вони призначені.
Починати вибір потрібно саме з призначення насадки - навіщо вона сконструйована, і яке завдання зможе виконувати. З цього погляду маємо такі три види алмазних дисків: шліфувальні, точильні, відрізні.
Відповідно до назви, їх використовують:
1. Для шліфування. Щоб зачистити поверхню, відшліфувати або відполірувати її, використовують спеціальні шліфувальні кола. Алмазним дисками зручно виконувати шліфування твердих поверхонь, зачищати (шкурити) заготовки, виконувати декоративну обробку елементів. Таким чином, виходить, що шліфувальні кола з алмазним напиленням можна використовувати на різних етапах обробки заготовок
- На чорновому - для грубої обробки та зачистки. Такі диски звуться "чашка". Їхня особливість будови в тому, що алмазні частинки залиті в площину диска. Кількість їх може бути різною, також різною є зернистість вкраплень. Чим більше за розміром діамантова крихта, тим швидше йде зачистка, тим продуктивніший інструмент. Однак поверхня заготовки при цьому піддається грубій обробці, і вона може бути пошкоджена. Таке коло підходить лише для первинної, чорнової обробки.
- На фінішному. Для остаточної обробки деталей, коли потрібно стежити за акуратністю виконання та якістю шліфування, а зовнішній вигляд заготовки має велике значення, використовують особливі шліфувальні диски - «черепашки». Їхня унікальність у тому, що площина кола гнучка. Алмазне напилення у них виконане по всій площині, а зернистість абразиву найдрібніша. Призначення алмазних дисків з найдрібнішим алмазним напиленням по всьому колу - делікатне фінішне шліфування.
2. Для заточування. Точильні алмазні диски встановлюються на точильні верстати і виконують заточування та редагування різних деталей. Вони актуальні для заточування різальних запчастин інструментів (ланцюгів для бензопили, пиляльних сталевих кіл, ножів, ножівок, ножиць), виправлення їхньої геометрії. Тут також можна виділити дві стадії заточування:
- Грубе (чорнове) заточування - підійдуть кола, які мають позначення - extra coarse (у перекладі означає «особливо грубий»).
- Остаточне заточування ріжучого елемента - для цієї мети вибираємо точильне алмазне коло, яке має маркування «extra fine».
3. Для різання. Цей тип алмазних дисків найчисленніший і найпопулярніший. Його використовують у всіх дискових пилках (болгарках, циркулярках), у штроборізах, на швонарізниках. До цього класу відносимо всі відрізні диски, незалежно від того, який у них діаметр, розмір отвору, товщина, конструкція, особливості алмазного напилення.
Щоб розібратися в багатьох різальних алмазних дисках існує їх класифікація за формою та будовою. Про неї я розповім докладніше.
Класифікація відрізних дисків з алмазною кромкою
Ріжучі диски з алмазним напиленням використовуються для розпилювання, розкрою, різання. Він може розрізати різні тверді матеріали, робити пропили в заготовках, на поверхнях.
Оскільки різні матеріали мають різний ступінь щільності та твердості, то і диски для їх розкрою мають бути різними. Їх розмір та конструкція залежить від того, який оброблюваний матеріал ви плануєте використовувати. Ви можете вибирати для розпилювання три види дискових насадок:
Перші (сегментний тип) - найпопулярніші та широко використовувані диски. Вони призначені для розпилу кам'яних і бетонних матеріалів, для різання цегли, бетону з арматурою, найтвердіших натуральних каменів.
Таке широке застосування обумовлено тим, що в них можливий сухий тип різу. Це розпилювання без використання зрошення. Можливість передбачена самою конструкцією диска. Оскільки у нього ріжуча крайка розташована не цілісно, а сегментами. Вони поступово, з однаковими інтервалами, напаяні по всьому зовнішньому периметру диска. У зв'язку з цим тепловідведення у таких насадок посилено по максимуму, вони не нагріваються. Такі кола ріжуть і асфальт, і армований бетон, особливо хороші ті елементи, у яких сегменти великі та рідкісні - вони ідеально відводять нагрівання та відходи, що виникають при пилянні.
Другий тип (суцільна поверхня) - дуже добре зарекомендували себе при різі зі зрошенням. Так, вони мають недолік - сильне нагрівання. Але якщо використовувати зрошення водою, то такий диск прослужить дуже довго. До того ж суцільні алмазні насадки дають ідеальну лінію різу. Вони пиляють дуже чисто, без зазубрин та сколів. Тому актуальні для дорогих матеріалів, декоративних покриттів (наприклад, керамічна плитка, декоративна бруківка).
Третій варіант - це TURBO диски, які найбільш сприятливі для бетону і залізобетону. Особливості будови - хвиляста площина, яка робить перегрів диска неможливим у принципі. Коштують такі розхідники недешево, проте термін служби у них настільки тривалий, що висока вартість реально компенсується.
Підбиваємо підсумки
Диски з алмазним напиленням актуальні у багатьох сферах діяльності, оскільки демонструють високу продуктивність та гарну якість розпилу. Гарантією тривалого терміну служби, а також швидкого різання або шліфування є наявність у дисків алмазного напилення. Алмазна крихта може бути різної зернистості, нанесена у різний спосіб, але результат її застосування завжди дуже ефективний. У поєднанні з хромом, кобальтом та іншими міцними металами алмази створюють супер тверду ріжучу кромку. Їй під силу бетон, асфальт, арматура, каміння.
Алмазні кола використовуються для різних видів робіт: пиляння, шліфування та заточування. При виборі потрібно знати, для яких завдань використовуватиметься диск, і вибирати його для маркування. При шліфуванні та зачистці потрібно враховувати, для якого етапу робіт ми купуємо коло - для чорнового (зернистість більше) або для чистового (крихта дрібна).
Вибираючи відрізне коло, беремо до уваги його розміри (зовнішнє коло та посадковий діаметр), товщину, а також будову - сегментну, суцільну або Турбо. Диски з цільною площиною (суцільні) не можуть працювати без поливу водою, натомість різ дають чистий та якісний. Сегментні ж працюють всуху, тому що дуже інтенсивно відводять тепло, але вони можуть дати сколи та зазубрини при пилянні.
Турбо-диски ріжуть найкраще. Вони і лінію розпилу дають чисту, і зрошення не вимагають, а ще відрізняються тривалим терміном служби, що компенсує їхню високу ціну.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть