Зміст:
- Що таке бур, і чим він відрізняється від свердла
- Які бувають розміри бурів
- Відмінність бурів по спіралі, які є види
- Навіщо потрібно знати тип хвостовика у бура
- Що таке напайка на бурі, та її різновиди
- Як вибрати бур для буріння бетону
Свердління твердої поверхні (бетону, армованого бетону, каменю тощо) під силу тільки потужному перфоратору. В принципі, дрібні завдання можна виконати і ударним дрилем. Але, якщо йдеться про тривалі буріння, великі обсяги робіт, то звичайне свердло швидко зламається, як, втім, і ударний дриль з його «ніжним» храповиком. Тяжке завдання буріння твердого матеріалу з гідністю витримає тільки перфоратор, оснащений спеціальною насадкою - буром.
Про те, які бури для перфоратора краще, як їх розрізняти і як вибрати, я розповім у цій статті.
Як влаштований бур, і в чому його відмінність від свердла
Бур для перфоратора - це насадка, яка потрібна для свердління отворів у твердих матеріалах (бетон, залізобетон, цегла, камінь). За своєю формою бур може бути конічний чи спіральний. Для проходження крізь дуже тверду поверхню він має ріжучі ребра або твердосплавні вставки. Таким чином, основні елементи бура:
- Хвостовик.
- Спіраль (основна частина).
- Ріжуче закінчення (ребра чи напайка).
Бури представлені різними модифікаціями та розмірами. Свердло - це інший тип насадок, хоча він і дуже схожий на бур і теж свердлить отвори.
Проте вони мають принципові відмінності. Бур спеціалізований на свердлінні отворів у найтвердіших матеріалах, тому він має особливу конструкцію та ріжучі елементи. Вставляють бур тільки в перфоратор. Свердло ж можна вставляти і в електродриль, і в ручний дриль, і навіть у викрутку. Воно пристосоване для роботи з різними матеріалами (і м'якими, і твердішими, у т.ч. дерево, пластик).
Таким чином, для отворів в особливо твердих поверхнях, найкращим вибором буде бур, а от свердло - насадка універсальніша і застосовна для різних матеріалів.
Розміри бурів
Розміром бура називають діаметр його робочої поверхні. Виділяють три класи: маленькі, середні та великі діаметри, а також окремо - спеціалізовані бури.
- Маленький бур, розміри 3-8 мм. Використовуються для свердління невеликих отворів (типу дюбелів при домашньому ремонті або дрібного кріплення).
- Середні. Підходять для більших завдань (діаметр 8-16 мм). Вони підійдуть для силового монтажу, проведення труб, кабелів.
- Великі. Застосовуються для буріння великих отворів (більше 16 мм у діаметрі). Сюди відносимо проходження трубопроводів, вентиляційних отворів або створення тунелів для системи кабелів.
- Спеціалізовані (призначені спеціально для певних завдань). Наприклад, каротажні бури для свердління циліндричних проходів великих діаметрів або спіральні бури для буріння деревини.
Розмір бура розрахований на конкретне завдання, і підбирати діаметр потрібно відповідно до планованих робіт.
Спіральна частина бура: види та особливості
Різні види бурів відрізняються формою їхньої спіралеподібної частини. Вибір певного типу залежить від того, який саме матеріал ви збираєтесь свердлити.
Ось кілька основних різновидів спіралей:
- Великий нахил спіралі. Аксесуари з таким типом спіралі призначені для глибоких отворів.
- Малий нахил спіралі. Свердла з малим нахилом характеризуються легким бурінням дрібних отворів.
- Середній нахил спіралі. Такі аксесуари - золота середина між першими двома видами. Вони добре виводять пил, призначені для виконання глибоких отворів.
Який бур краще для тих чи інших завдань, вибираємо з урахуванням умов роботи.
Хвостовик бура: типи
Хвостовик бура закріплюється в патроні. Про те, що бури мають різні типи хвостовиків, необхідно знати, інакше ви можете не вгадати з покупкою бура для перфоратора. Найпоширеніші типи:
- SDS-Plus. Це тип кріплення у легких та середніх перфораторах, призначених для свердління в бетоні, цеглі та камені.
- SDS-Max. Актуальний для великих перфораторів і важких завдань. Це стійкий хвостовик, ідеальний для буріння залізобетону.
- Шестигранник HEX (швидкозатискний). Підійде і для дриля, і для перфоратора, гарний для свердління деревини, металу, пластику.
Ріжуча частина: види матеріалу для напайок
На ріжучих ребрах бурів використовують різні типи напайок. Їхнє завдання - зміцнити ріжучі кромки. Найстійкіші до зносу види напайок:
- Твердосплавні (карбід вольфраму). Ці вставки підходять для роботи з твердими матеріалами, такими як бетон і камінь.
- Алмазні. Підійдуть для критично твердих поверхонь. Забезпечують високу міцність та стійкість до зносу.
- Хайрдфейс (посилення поверхні бура). Застосовується для збільшення твердості та стійкості ріжучих кромок.
- Кобальтове. Напайка з кобальтового сплаву покращує характеристики міцності та зносостійкості.
- Титанове. Титанові напайки - це спосіб підвищити термічну стабільність та стійкість бура.
Вибір конкретної напайки залежить від структури поверхні, конкретних вимог. Наприклад, для свердління в бетоні часто використовують бури з твердосплавними вставками, а ось для пророблення отворів у залізобетоні краще алмазних напайок не знайти.
Ріжучі кромки напайок можуть мати декілька видів:
- Класична. Оснащена звичайними ріжучими кромками (іноді з карбідними вставками). Застосовується для свердління отворів у бетоні та цеглі.
- Посилена, з напайками. Для буріння залізобетону або металу застосовуються бури з посиленими міцнішими та гострими ріжучими ребрами, з напайками.
- Хрестоподібна. Цей тип спіралі часто застосовується для буріння цегли або бетону, оскільки дає швидке та ефективне видалення стружки.
- Для дерева. Ці бури мають специфічний дизайн спіралі для оптимального видалення стружки.
- Каротажна. Використовується для створення круглих отворів великих діаметрів. Часто випускається у формі карбідної коронки.
- Центрована. Такий бур має додаткове обведення для більшої точності та стабільності при свердлінні.
Вибираємо бур: який краще
Умови роботи, поставлені завдання, і навіть такі вирішальні чинники, як тип перфоратора, розмір отвору тощо - усе це впливає на вибір бура. Ми рекомендуємо врахувати ось які важливі аспекти:
- Тип інструменту. Переконайтеся, що вибраний бур сумісний з інструментом. Наприклад, бури з хвостовиком SDS-Plus та SDS-Max підходять для відповідних класів перфораторів.
- Розмір отвору. Виберіть відповідний розмір для потрібного отвору. Діаметри бурів є різні, і використання надто маленького чи великого бура негативно впливає на результат.
- Склад напаювання. Для буріння в бетоні рекомендую брати бури з твердосплавними вставками (карбід вольфраму). Для армованого бетону - хороші алмазні напайки на ребрах, або бури з хардфейсом.
- Тип голівки. Залежно від завдання, вибирайте бур із звичайною ріжучою головкою або спеціалізований. Наприклад, хрестоподібні ріжучі кромки краще відводять металеву стружку.
- Витяжка пилу. У разі інтенсивної роботи в закритих приміщеннях раджу купити бур з вбудованим пилососом, тоді пилу буде мінімум.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть