Зміст:
- Принцип дії та влаштування струмових кліщів
- Де використовуються струмовимірювальні кліщі
- Плюси електричних кліщів та їх переваги
- Види кліщів для вимірювання струму та їх особливості
- Які фактори потрібно врахувати при виборі кліщів для струму
- На що звернути увагу при покупці електричних кліщів
- Як працювати струмовими кліщами - рекомендації
Виміряти силу струму, не розриваючи електричний ланцюг, цілком можливо, якщо використовувати спеціальні струмовимірювальні кліщі. Цей прилад вважається професійним та використовується електриками при монтажі, ремонті та демонтажі електропроводки.
Однак, у побуті часто виникає потреба провести вимірювання струму кліщами, не вимикаючи при цьому рубильник. Наприклад, монтуючи схему проводки, перевіряючи заземлення, підключаючись до щитка, важливо знати силу струму, і напругу. Так що домашньому майстру, який звик дрібні роботи по дому виконувати самостійно, струмові кліщі також стануть у нагоді.
Про те, як виміряти постійний струм кліщами, змінний струм, напругу, які є види струмових кліщів, і в чому їх особливості, я розповім у цій статті. Ви дізнаєтеся, за якою схемою працюють електричні кліщі, як користуватися ними, і як вибрати струмові кліщі, щоб виконувати вимірювання ефективно та якісно.
Що таке струмові кліщі, і за яким принципом вони працюють
При прокладанні електричної проводки, а також для вимірювання її показників під час експлуатації використовується багато приладів. Вольтметр вимірює напругу, амперметр - струм, індикатором перевіряють цілісність проводки. Токові кліщі (інша назва - кліщі Дітце) - також один із інструментів, які використовують при роботах з електрикою. Вони здатні показати силу струму на увімкненому та функціонуючому кабелі, а багато моделей ще й міряють вольтаж, частоту, та нагрівання проводки. Причому, обмеження за потужністю у них набагато вищі, ніж в інших вимірювальних приладів, максимум досягає 100 кВт.
Інструмент включає в себе:
- Магнітопровідні зубці;
- Перемикач опцій;
- Екран для відображення показників;
- Вихідні роз'єми;
- Фіксуючу кнопку (вона дає можливість утримати та зафіксувати показники на якийсь час);
- Захист, що оберігає кліщі від навантаження.
По своїй суті, струмові кліщі - це одновитковий трансформатор. При під'єднанні до кабелю їх зубці (внутрішня поверхня) діють як замкнутий магнітопровід. Це котушка вторинної обмотки, де з'являється індукція електромагнітного типу. А первинна котушка представлена провідником (електричним дротом). Показник струму у провіднику (первинна обмотка) дублюється на вторинну обмотку (зубці), а потім отримана інформація зчитується датчиком, обчислюється та відображається на екрані.
Перемикач на кліщах дозволяє вибрати режими вимірювання:
- Струму (є опція постійного та змінного);
- Вольтажу (постійного та змінного);
- Показника опору в ланцюзі.
Як правило, кліщі вимірюють і змінний струм, і постійний. Проте, дешевші моделі є однофункціональними. Вони міряють або лише змінний струм, або лише постійний.
Більшість моделей мають можливість виконувати діодну перевірку і продзвонювати електроланцюг, використовуючи звуковий сигнал.
При вимірі кліщі розкриваються та охоплюють провід шипами. Тобто безпосереднього підключення до дроту немає, але при цьому виміри дуже точні. Відхилення вимірювання сили струму становить не більше 0,5%. Така точність показника достатня для того, щоб прийняти рішення про виконання різних електропускових робіт, налаштування мережі, монтаж проводки. Показник придатний і для побутових завдань у будинку, і для професійного налаштування на підприємствах, офісах.
Області застосування струмовимірювальних кліщів
Електричні кліщі виправдовують своє застосування як у побутовій області, так і в професійній діяльності електриків. Цей прилад дуже функціональний. Він міряє та визначає:
- Фактичне навантаження на ланцюг;
- Силу струму в ланцюгу змінного та постійного;
- Показник напруги в мережі змінної та постійної;
- Частоту струму;
- Потужність підключеного електроустаткування;
- Кількість споживаної електрики підключеними пристроями.
Таким чином, сфера застосування є дуже широкою. До неї включено і вимірювання показників різних електричних величин, і перевірка якості заземлення, і визначення «лівих» підключень, та інформація про потужність підключених споживачів струму. Такі завдання виконуються, переважно на виробництві, у промислових цехах, на заводах, на електричних станціях, у галузі машинобудування, радіоінженерії. Тобто, фізика, електрика, індустрія - все це передбачає використання струмових кліщів.
Багато робіт, особливо такі, як вимірювання сили струму та напруги, актуальні й у побутовій сфері. При будь-яких пусконалагоджувальних роботах з електропроводкою потрібні вимірювальні кліщі, як користуватися ними повинен знати не тільки професійний електрик, а й домашній майстер, який приступає до монтажу проводки. Також струмові кліщі популярні на СТО та в автомобільному сервісі, вони вимірюють потужність автомобільної електроніки.
Переваги електричних кліщів
Токові кліщі - прилад легкий, невеликий та простий у використанні. Якщо порівнювати їх з іншими струмовимірювальними приладами, то визначаємо безперечні плюси цього обладнання. Електричні кліщі:
- Вимірюють силу струму без вимкнення рубильника (при цілісному ланцюзі);
- Висока точність на будь-якому обладнанні зі змінним струмом;
- Широкий діапазон потужностей дозволяє застосування на високовольтних мережах;
- Відрізняються різновидами, що дозволяє застосовувати їх для різних завдань;
- Оснащені різними функціями та опціями, що розширює їх сферу застосування.;
- Мають яскравий екран для зчитування показників;
- Дають можливість зафіксувати показник на деякий час;
- Завжди оснащені інструкцією з експлуатації та правилами безпеки.
Якщо говорити про мінуси, то їх практично немає при правильному підключенні та використанні. Хіба що ви поведетеся на дешеву ціну і придбаєте неякісний прилад. У такому разі показники будуть грішити неточністю. Ще точність може страждати від того, як розташований прилад - завжди потрібно виконувати установку кліщів згідно з інструкцією, що додається.
Види струмовимірювальних кліщів
У продажу на сьогодні є різні за принципом дії та конструкції струмові кліщі, які вибрати залежить від того, які завдання стоять перед електриком. Виробники пропонують такі різновиди кліщів.
- Аналогові. Це інструмент, у якого задіяна стрілочна індикація та трансформатор. Принцип роботи - передача показника струму з первинної обмотки на вторинну, завдяки магнітній індукції, що виникає. Коштують такі кліщі недорого, точно вимірюють. Але їх стрілки чуйно реагують на вузькі частоти, механічні перешкоди, що може знизити точність.
- Цифрові. Такі кліщі - інструмент високотехнологічний. Управління системою вимірювання, обчислення та обробка сигналів відбувається за допомогою цифрової плати - мікроконтролера. Перевагою їх є мультифункціональність, можливість заносити виміри в пам'ять приладу.
- Мультиметр - універсальні кліщі, що вимірюють всі електричні величини. На корпусі немає елемента, що робить індикацію. Безперечний плюс - найвища точність.
- Високовольтні. Це професійні інструменти для високовольтних ліній, вольтаж яких вищий за 1000 Вольт. Застосовуються на трансформаторах, розподільчих станціях. Вони вимірюють лише змінний струм та відрізняються подвійною ізоляцією для підвищення безпеки під час роботи.
Що важливо при виборі електричних кліщів
Струмових кліщів є кілька різновидів, тому, перш за все, визначте, який вид приладу вам потрібен. Високовольтні кліщі - це для професіоналів, які мають допуск до високовольтних ліній та трансформаторів. Цифрові - прилад дорогий та складний, також рекомендований для електриків-професіоналів. Для домашніх вимірювань цифрові також підійдуть, але краще взяти звичайні аналогові кліщі для вимірювання струму та напруги. Важливо знати, що вимірювання постійного струму струмовими кліщами відрізняється від вимірювання змінного струму, а тому для цих завдань інструменти різні.
Приступаючи до вибору, визначте, які параметри для вас важливі, що і коли вам необхідно виміряти. Орієнтуйтеся на такі фактори:
- Який тип струму вимірюємо - змінний або постійний, або потрібні універсальні кліщі. Кожен інструмент маркований наступними позначеннями: AC - міряють змінний струм, DC - струмові кліщі постійного струму, принцип їх дії відрізняється за схемою від визначення змінного струму. А латинські літери AC та DC означають, що прилад універсальний, виміряє і змінні величини, і постійні.
- Який розмір потрібен - тут орієнтуємося на діаметр кабелю, що вимірюється.
- Які функції потрібні - міряти струм, міряти напругу, частоту, обчислювати, виявляти невраховане електрообладнання, визначати потужність підключених споживачів струму, тримати в пам'яті вимірювання. Якщо вам потрібні кліщі, щоб перевірити заземлення на котлі, то не варто переплачувати за додаткові функції - беріть найпростіші пристрої. Такими кліщами можна виконати і продзвонювання електричного ланцюга, і визначити опір кабелю.
- Де будуть застосовуватися кліщі - в приміщенні, або прилад буде в умовах підвищеної вологості. У такому випадку варто звернути увагу на ступінь захисту механізмів від вологи, пилу та високої температури. Якщо ж приміщення сухе та провітрюване, то такі показники для вас не мають значення.
На що ще звернути увагу при купівлі струмовимірювальних кліщів
- Матеріал корпуса. Він має бути міцним, з ізолюючими властивостями. Дешеві кліщі китайського виробництва часто мають просвіт у корпусі, що негативно позначиться на терміні експлуатації та безпеці. Ще такий прилад видає їдкий запах дешевого пластику.
- Точність вимірів, яка вказана у паспорті. Перевірте, чи відповідає цей параметр за фактом, зазначеним у документації.
- Елементи живлення (батарейки) - вони теж повинні бути ємними і виглядати чисто, без патьоків.
- Наявність дисплея та підсвічування. Екран має бути більшим, а показники чіткими, навіть у темряві. Зручні моделі кліщів, які мають автоматичне визначення діапазону вимірювань на дисплеї. Вони заощаджують час на виміри.
- Наявність фіксуючої кнопки, вона допоможе утримати на деякий час потрібні показники, якщо, наприклад, вимірювання опору заземлення струмовими кліщами відбувається у важкодоступному місці.
- Наявність функції пускового кидка - ця технологія робить вимірювання на електроприводах.
- Виробник. Фірма, яка виготовила струмові кліщі, відповідає за безпеку при роботі, за тривалість експлуатації приладу, його точність і правильність вимірювань. Дуже важливий і гарантійний термін, а його насправді дає лише надійний та перевірений виробник. На ринку електричних кліщів добре зарекомендували себе американські Fluke з великим ергономічним дисплеєм та універсальною схемою вимірювання, тайванські Appa, які відрізняються міцним корпусом, функцією продзвонювання ланцюга та фіксації показань. Для домашнього ремонту та монтажу проводки підійдуть недорогі китайські DT, Uni t чи Mastech. Хоча ці моделі і зроблені в Китаї, вони відмінні за якістю та отримали хороші відгуки щодо точності вимірювань.
Як користуватися кліщами для вимірювання струму
Перед тим, як виміряти опір заземлення, зробити дзвінок ланцюга або виконати будь-яке інше завдання вимірювання, уважно прочитайте інструкцію з експлуатації. Виконання всіх розпоряджень - це запорука вашої безпеки під час роботи.
Перед тим, як користуватися струмовимірювальними кліщами, потрібно визначити, який показник буде вимірювати і виставити його перемикачем. Потім зубцями кліщів охоплюють електропровід (ізоляція може бути, вона не завадить), причому, другорядну обмотку приєднують за допомогою шунтів, і дивляться на екран - який показник на ньому відбивається. Відображення інформації на дисплеї залежить від типу струмових кліщів.
Щоб робота була комфортною та безпечною, потрібно:
- Не давати приладу явне навантаження за потужністю.
- Не торкатися зубців, коли йде вимір.
- Змінюючи режим, обов'язково від'єднуйте шипи кліщів від кабелю, що вимірюється.
- Відключайте напругу в електроланцюзі, якщо потрібно виміряти опір.
- Працюйте акуратно та уважно, не висовуйте пальці за бар'єрний край корпусу.
При дотриманні правил та інструкцій, вимірювання буде точним та швидким, а ви убезпечите себе від можливого ураження струмом.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть