Зміст:
- Спосіб дії лазерного далекоміра
- Сфера застосування лазерних вимірювачів
- Основні критерії вибору далекоміра
- Додаткові функції та їх призначення
Лазерний далекомір - прилад точний, зручний та функціональний. Крім вимірювальної функції, він має ще інформаційно-обчислювальні властивості. Багатий функціонал дає можливість зайняти перше місце серед різних вимірювальних пристосувань. Адже тільки далекомір можна використовувати не тільки для вимірювання відстані від об'єкта до спостерігача, пристрій також підходить для обчислення довжини, ширини, площі приміщення.
Вимірювальні пристрої даного типу поділяються на два основні класи - активні та пасивні, які у свою чергу поділяються на підвиди. Найбільш затребувані з далекомірів - оптичний, ультразвуковий та лазерний далекомір, відстань у яких вимірюється за рахунок спеціальної оптики та звукового сигналу відповідно.
Найпопулярнішим і найточнішим є вимірювач відстані лазерний, про який я докладно розповім у статті. Ви отримаєте інформацію про те, як працює лазерна рулетка, де вона застосовується, які фактори потрібно врахувати під час її вибору.
Лазерний далекомір - принцип роботи
Принцип роботи лазерної рулетки полягає у фазовому зсуві. Рулетка, яка використовується для побутових робіт, оснащена фотоприймачем та випромінювачем. Коли оператор натискає кнопку запуску, з випромінювача до вимірюваної точки направляється промінь, який відображається, а потім знову повертається у фотоприймач. У мікропроцесорі фаза сигналу, який був посланий випромінювачем, порівнюється з фазою сигналу, який був повернутий в фотоприймач. Саме ця різниця і створює фазове зрушення, саме ці показники (час, за який промінь доходить до потрібної точки і повертається назад), вимірюється далекоміром.
Вибираючи лазерний вимірювач відстані, потрібно насамперед звертати увагу на те, де використовуватиметься пристрій. Лазерні вимірювальні пристрої створюють хорошу видимість у закритому приміщенні.
Вибір далекоміра для вулиці стає трохи скрутним, оскільки при світлі дня точку променя, спрямованого на об'єкт, практично не видно, що робить вимір відстані практично неможливим. Визначивши місце проведення вимірювань, підібравши потрібну модель далекоміра, вибір лазерної рулетки залежатиме від технічних характеристик. Також, щоб переконатися у справності далекоміра (лазерної вимірювальної рулетки), проводиться калібрування лазерної рулетки.
Де застосовують лазерні вимірювачі відстані
Лазерні рулетки - універсальні по застосуванню. З ними однаково ефективно можна працювати і в приміщенні, і на вулиці, на відкритому просторі. Вони можуть вимірювати і невеликі відстані та віддалені точки.
Оскільки лазер для вимірювання відстані вимірює не тільки відстань від спостерігача до об'єкта, а й площу, кубометр приміщення, то його застосування не обмежуються тільки будівельними роботами.
Лазерні вимірювачі використовують у різних сферах життєдіяльності. Він задіюється у будівництві та при звичайних косметичних ремонтах фасадів або усередині будівель.
Ефективний далекомір з лазерним променем та при монтажі та демонтажі конструкцій, оформленні дизайну приміщення. Лазерна рулетка використовується при оформленні територій, у ландшафтному дизайні, при проведенні земляних робіт. Застосовують його і при встановленні вентиляції, водяних труб, електричних комунікацій, телекомунікацій та інших видів будівельних або ремонтних робіт.
Основні характеристики лазерних далекомірів, які потрібно враховувати під час вибору
Вибір лазерного далекоміра залежить від кількох факторів, а саме:
- дальність дії;
- точність лазерного далекоміра;
- клас лазера.
Лазерні далекоміри можуть вимірювати відстані від 10 до 500 м, але цей критерій залежить від того, для яких робіт і з якою метою купується пристрій. Чим більшу відстань може виміряти далекомір, тим він коштує дорожче і важить більше. Для побутових робіт цілком зійде прилад, дальність вимірів якого становить трохи більше 20 м. Для виміру ділянки у професійній сфері дії знадобиться потужніший електронний вимірювач відстані або лазерний прилад з радіусом дії до 300 м.
Чим менша похибка лазерного далекоміра, тим більше він підходить для виконання високоточних робіт. Найточніший прилад - далекомір з похибкою 1-3 мм, далекомір з похибкою 5-6 мм більше підійде для вимірювання траншеї, зливної ями. Для виготовлення меблів, дрібних деталей потрібно вибирати високоточні пристрої з мінімальною похибкою.
Клас позначається залежно від дальності дії лазерної рулетки чи далекоміра. Усього існує три класи далекоміра: 2, 2М, 3R. Далекомір із класом 2 вимірює відстані до 70 м, не більше, такі прилади цілком безпечні, вони не шкодять здоров'ю людини, навіть при попаданні променя в очі зір не псується.
Прилади з класом 2М відрізняються більшою потужністю, такі прилади можуть травмувати очі, зіпсувати зір. З таким пристроєм можна вільно вимірювати відстань у похмурі дні.
Дальноміри класу 3R мають найбільшу потужність, вони вимірюють відстань з дальністю до 300-500 м. Щоб захистити свої очі від променя, який може завдати шкоди зору, працювати потрібно в спеціальних захисних окулярах.
Навіщо потрібні додаткові функції
Деякі моделі лазерних далекомірів оснащені додатковими функціями, які роблять пристрої більш універсальними, полегшують роботу оператора. До таких функцій належить:
- автовідключення - якщо далекоміром деякий час не користуються, функція автоматично зупиняє роботу приладу, чим заощаджує його енергію в акумуляторі;
- штатив (утримувач) - за допомогою такого тримача можна закріпити далекомір на підвіконні, стінах, інших предметах та поверхнях, одним з підвидів тримача є тринога, яка, в основному, використовується для вимірювання на вулиці, а не всередині будинку;
- Bluetooth - пристрій бездротової передачі даних. Ця технологія дозволяє підключатися до смартфону та передавати дані вимірювання на гаджет. Завдяки цій функції можна зберегти всі виміряні обчислення в телефоні, звільнивши таким чином пам'ять далекоміра.
Калібрування лазерного далекоміра - ряд дій, які застосовуються для визначення працездатності та підтвердження відповідності робочих характеристик. Такі заходи проводяться, щоб перевірити, чи правильно працює вимірювальний лазерний прилад, чи відповідають його характеристики технічному паспорту, чи достовірні його показники відстаней і площі приміщень, що знімаються. Проводити калібрування рекомендують перед початком будь-яких вимірювальних завдань.
Не менш важливим показником при виборі є виробник, адже саме від надійності бренду залежить термін служби та якість усіх комплектуючих. Найнадійніші, найпоширеніші виробники - Bosch, Laserliner, Kapro, Milwaukee та багато інших.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть