Зміст:
- Як розрахувати об'єм похідного казанка
- З чого роблять казанки: матеріали та їх особливості
- Форми та різновиди казанів: яка краще
- Ще деякі нюанси вибору, на які варто звернути увагу
З відпочинком на природі міцно асоціюються три речі: рюкзак, намет та казанок. Без них у поході не обійтися. Якщо ви запаслися газовим пальником, то на ньому можна готувати їжу у звичайній каструлі. А ось для приготування на багатті існує універсальний пристрій - похідний казанок. У ньому і каша найсмачніша, і воду можна кип'ятити, і рибний суп приготувати.
Сучасні туристичні казанки вражають своєю різноманітністю. Різні моделі можна використовувати як каструлю для варіння, і як сковорідку, і як контейнер для зберігання продуктів. Конструкція їх зазвичай продумана і компактна, щоб займати мало місця в рюкзаку.
Великий казанок дозволяє готувати їжу для всіх учасників походу, навіть якщо група дуже велика. Спільне приготування та харчування - це зручно та організовано.
Про те, який казанок краще купити в похід, як правильно вибрати його, читайте нижче в статті.
Вибираємо казанок для походу: з чого почати
Насамперед варто визначити потрібний розмір. Виходити потрібно з-поміж туристів, але не менш важливо і те, що ви плануєте готувати в цьому казанку.
- Розрахунок кількості людей. На одну людину потрібно півлітра-літр об'єму, щоб приготувати їжу. Якщо вас двоє, то маленький похідний казанок на 1.5-2 літри буде ідеальним. Для чотирьох людей можна брати 3-4 літри об'єму, а для групи з 10 осіб потрібний великий котел (від 6 до 10 літрів).
- Яка їжа готується. Якщо рідка (уха, суп), то розмір казанка має бути більшим. Якщо смажитимете або тушкуватимете, то можна брати розмір і поменше, оскільки щільні продукти багато місця не займають.
- Місце в рюкзаку. Визначаючи об'єм казанка, відразу думайте про те, як ви його нестимете. Для піших або велосипедних походів вибирайте компактні та легкі предмети, а для перевезення в багажнику, можна брати більші казанки.
Вибираємо найкращий матеріал для похідного казанка
Кожен похідний казанок виконаний з металу. Він може бути алюмінієвим, сталевим, чавунним чи титановим.
- Алюміній. Недорогий казанок і дуже легкий, а тому найпопулярніший. Добре миється та чиститься. На мангалі швидко нагрівається, добре проводить тепло. Загалом, усім він хороший, проблема тільки в тому, що чистий алюмінієвий казанок з часом, при взаємодії з повітрям, окислюється. При цьому він виділяє токсини, особливо при нагріванні. Тому краще купувати анодований алюміній (із захисною плівкою). Таке покриття робить його довговічним та безпечним.
- Чавунний. Цей вид котелків теж б'є рекорди з продажу. Фактично, це вічне начиння, служить багато десятиліть, без будь-якої шкоди. Теплопровідність - найвища. Тепло розподіляється поступово, їжа довго залишається гарячою. Одна проблема - важко нести.
- Сталевий. Сталь-нержавіюча сталь - це відмінний і дуже міцний метал, вона не іржавіє, не окислюється, стійка до подряпин, легко миється і чиститься. Її мінус - велика вага. Та й на вогні сталь нагрівається повільніше, ніж алюміній.
- Титановий казанок - це чудовий вибір для сучасного туриста. Він гранично легкий і «вічний» за терміном служби, хоч і коштує в 2-3 рази дорожче, ніж алюміній чи чавун.
Деякі виробники ще роблять казанки з емальованої сталі. Вони хороші тим, що завжди чисті, вода в них не жовтіє (як може бути в чавунному казанку). Але вага такого посуду дуже важка, її зручно хіба що перевозити в автомобілі.
На що впливає форма казанка
Форма будь-якого посуду впливає не тільки на комфорт приготування тієї чи іншої страви, а й на смакові властивості. З казанками це теж працює. Стандартні форми туристичних казанків такі:
- Круглий. Найпоширеніший і найзнайоміший нам варіант. Практичний та простий. Дуже зручний для підвішування над багаттям і варіння супів, каш та іншої рідкої їжі.
- Із широким дном. Днище розподіляє тепло від багаття рівномірно. Актуальний для смаження риби, м'яса, млинців.
- З кришкою. Комфортний казан. Особливо якщо потрібно приготувати їжу або закип'ятити воду швидко, адже кришка прискорює процес приготування. А ще вона зберігає тепло та вбереже вашу їжу від забруднень.
- З кришкою-сковородою. Кришка має форму, яка підійде для смаження на багатті риби чи м'яса.
- З теплообмінником. Що таке теплообмінник у казанку? Це ребристе кільце, встановлене на дні. Ребра збільшують площу теплообміну. Виходить, що жар від багаття швидше передається казанку, що робить процес нагрівання ефективнішим і швидшим у кілька разів. Таким чином, економиться паливо (що особливо важливо при використанні газового пальника).
- Кружки-казанки - це компактні елементи. У похідній кухні вони хороші тим, що поєднують у собі функції кухля (для пиття) та невеликого казанка (для приготування їжі на багатті).
Корисні поради щодо вибору
Стиль подорожі, її тривалість, кількість людей - все це має значення для вибору гарного похідного казанка. Насамперед визначаємо потрібну ємність казанка, адже від занадто маленького не буде користі, а занадто великий і важкий важко нести. Далі, згідно зі своїм бюджетом, слід вибрати матеріал казанка: легкий і недорогий алюмінієвий, міцний і важкий чавунний, стійкий сталевий або титановий - сучасний і комфортний, але дорогий.
Форма має значення для того, що саме і як ви готуватимете. Зручно брати казан з кришкою, у ньому їжа і готується швидше, і довго не остигає. Ще зверніть увагу на такі нюанси:
- Ручки бувають складні або знімні. Це добре тим, що казанок стає компактнішим і займає менше місця при перенесенні.
- В обов'язковому порядку має бути петля. Інакше як ви підвісите свій казан над багаттям?
- Вага казанка важлива в пішому поході або під час подорожі велосипедом. А в багажнику автомобіля, в кемпінг, можна везти казанок будь-якого обсягу та важкості.
- Є набори казанків, де включено різне начиння - для кип'ятіння води, смаження, гасіння та варіння на похідному багатті. Це зручно, особливо для великої групи людей.
- Якісні сучасні казанки з титанових сплавів недарма коштують дорого. У них часто є теплообмінник (на дні), тобто їжа готується швидко, економиться час, а також газ (якщо у вас газовий пальник з балоном).
- Хороший казанок від надійного виробника оснащений антипригарним покриттям. Його наявність спрощує приготування страв, особливо під час смаження. Такий казан легко чистити, але робити це потрібно обережно, щоб не пошкодити покриття.
- Є ще й моделі казанків, які мають жаростійке покриття. Такий казанок не коптить, не чорніє від полум'я, рівномірно та стабільно готує їжу. Він хороший для відкритого вогню.
При виборі важливим є виробник. Ми рекомендуємо кілька популярних брендів, які зарекомендували себе як найкращі у світі туристичні казанки. Це: Tatonka, Fire-Maple, Tramp, Terra Incognita, MSR.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть