Зміст:
- Марки чавуну - яку можна просвердлити у побутових умовах
- Вимоги до інструментів та свердел
- Які пристрої допоможуть досягти якісного результату
- Корисні поради та рекомендації для успішного свердління
Чавун - метал дуже поширений, через свою особливу міцність і витривалість. Тому потреба просвердлити чавун виникає дуже часто, і навіть при найпростішому домашньому ремонті. Найчастіше отвір потрібно виконати в чавунній трубі, у ванні (під змішувач, наприклад), в опорній плиті і т.д.
В ідеалі свердління чавуну найкраще робити промисловим обладнанням. До нього відносяться різні свердлильні верстати, які мають усілякі регулювання швидкості, потужності, а також системи охолодження робочої зони водою або іншою рідиною. З таким приладом чавун свердлити легко і просто, а ось у домашніх умовах, не маючи суперкласного верстата, зробити подібне набагато важче. Про те, як можна просвердлити чавунні вироби в будинку, які свердла краще вибрати для цієї процедури, як поетапно виконати отвір у чавуні, я розповім у цій статті.
Який чавун ми можемо свердлити вдома
Чавун - це, фактично, те саме залізо, технічні характеристики якого змінені шляхом додавання в нього вуглецю. Аналогічно роблять зі сталлю, однак у чавуні відсоток вуглецю вищий, не менше 2,14% від загальної маси. Завдяки вуглецю, чавун отримує незвичайну міцність і витривалість, але, разом з тим, у негативі маємо його крихкість - він може кришитися при обробці.
Таким чином, ми маємо звичайний чорний метал, і по суті будь-яким свердлом для металу його можна просвердлити. Нюанси полягають у тому, що чавун буває різних видів, основних з яких два. Це білий та сірий. Тут слід знати, що білий чавун у домашніх умовах свердлити неможливо. Навіть не намагайтеся - цей метал вимагає лише професійного обладнання. Але, на щастя, такий чавун у побуті трапляється вкрай рідко. У нас вдома найчастіший гість - це сірий чавун. У нього вуглець частково замінений пластинчастим графітом, завдяки чому отримуємо твердий і водночас пластичний матеріал.
Сірий чавун за своєю структурою набагато м'якший, ніж білий, тому піддається свердлінню найпростішими домашніми інструментами (типу дриля або перфоратора).
Які потрібні інструменти
Виходить, що виконати свердління чавуну в домашніх умовах не так уже й складно, якщо це звичайний сірий чавун. Наприклад, необхідно встановити новий змішувач, а до нього потрібно отвір у чавунній ванні. Фактично, потрібно просто взяти свердло по металу потрібного діаметра або свердло корончасте і зробити дірку у ванній. Тут неминуче виникнуть складності, так як емальована ванна, емаль по краях отвору трісне, сиплеться, і у ванні з'являться іржаві розводи.
Отже, перш за все, вибираємо правильно інструмент і свердло для роботи. Свердлильний інструмент. Це може бути звичайний дриль, але обов'язково з функцією регулювання обертів. Регулювання потрібне, тому що чавун сильно кришиться, іноді він взагалі може перетворюватися при свердлінні на пил і крихту. Тому потрібно вибирати дриль або перфоратор із зручними регулюваннями швидкості. Адже кількість обертів доведеться змінювати, залежно від того, який етап свердління йде, і як «поводиться» ваш чавунний виріб. Режим удару при свердлінні чавуну використовувати не потрібно - отримаєте багато пилу сірого кольору замість акуратного отвору.
Свердлильна насадка. Правильний вибір - свердло по чорному металу. Воно, як правило, виконане зі швидкорізальної сталі та має легування кобальтом. Ще одна особливість свердла для обробки чавуну - це кут його заточування. Він має бути 116 або 118 градусів. Це найефективніший кут заточування для чавуну. Свердло по металу, яким ви збираєтеся дірявити чавун, може бути дорогим (з різними напиленнями) або найпростішим. Головне, щоб воно було заточене саме для роботи з чорними металами, а не з кольоровими. Якщо немає такого свердла, то можна взяти будь-який бур, але потім потрібно буде підточити свердло на алмазному диску до необхідного гострого кута.
При заточенні зверніть увагу, що для чавуну заточуємо зовнішній кут насадки. Тому що саме він робить отвір, а якщо кут заточування не настільки гострий, як треба, то бур починає «зализувати» отвір і одразу тупиться.
Корисні пристрої для обробки чавуну
Інструмент для свердління та правильне свердло - це два необхідні елементи, про які потрібно подбати, приступаючи до свердління чавуну в будинку, в гаражі, майстерні. Крім цього, є ще деякі пристрої, що полегшують процес свердління. До них відносимо:
- Штангерциркуль. Якщо робите невелику дірочку - цього приладу не потрібно. Але, якщо отвір повинен мати точний розмір, обов'язково використовуйте вимірювальний штангерциркуль. Інакше ризикуєте отримати отвір більше, ніж потрібно, а чавун - це не штукатурка, його просто «заліпити» неможливо.
- Кернер. Цей пристрій не обов'язковий. Багато фахівців зі свердління чавуну (сантехніки, фрезерувальники і т.д.) мітку кернером взагалі не роблять. Адже сірий чавун м'якіше сталі, і досить зробити мітку в центрі отвору тільки вістрям свердла. Але для недосвідчених домашніх майстрів ми рекомендуємо мати в запасі і кернер, щоб робити мітку (відцентрування) на початку свердління.
- Лещата. Чому верстат вважається найкращим свердлильним пристроєм? Та тому що заготівля в ньому надійно затиснута струбцинами і не гуляє. Також аналогічно нам потрібно затиснути нашу деталь, якщо ми збираємось свердлити отвір у чавуні. Тобто, будь-який пристрій для кращої фіксації деталі - це вже плюс до якості свердління.
- Вода для зрошення. У зону свердління чавуну обов'язково подавати воду чи іншу рідину для охолодження. Тепловіддача при швидкісному терті металу об метал йде гранично висока. Через це свердло миттєво ламається. Тому рідина, що охолоджує, - обов'язкова умова. Вона не дасть перегрітися свердлу, усуне його поломку та заклинювання. Часто досвідчені фрезерувальники використовують замість води гас.
У чому «підводні камені» при свердлінні чавуну
Перед тим як свердлити чавун, засвоїмо кілька простих правил. Перше правило - починаємо з дуже низьких обертів. Неважливо, який у вас в руках інструмент - дриль, перфоратор, шурупокрут або свердлильний верстат. Оберти мають бути найнижчими на початку роботи - це правило непорушне для всіх інструментів. Оптимальний показник - 400 обертів за хвилину.
Якщо не знизити оберти, то свердло на високій швидкості увійде до чавуну, і є велика ймовірність того, що воно там застрягне і поламається. Щоб його вийняти, доведеться зробити чимало складних дій, які не всі вміють робити. Головне, що сама заготівля може зіпсуватися. Тож найкращий вихід - не ламати свердло. А для цього кількість обертів має бути низькою. До того ж, висока кількість обертів - це ще й посилене биття свердла, завдяки чому ми отримаємо «розбитий» отвір, розкришений чавун та дірки на краях.
Друге правило - сила тиску не повинна бути високою. Тобто на свердло не налягаємо. Подачу робимо маленьку. Свердлимо легенько і потихеньку. Оскільки чавун у своєму масиві може бути не щільним, а неоднорідним. Іноді в нього можуть бути порожнечі з повітрям, іноді - графітові прошарки. Якщо сильно натискати на свердло, то воно, потрапивши в порожнечу або прошарок, з розмаху ламається, і є ризик травмуватися. А про зламане свердло, взагалі не варто і говорити - цю неприємність ми вже обговорювали вище.
Треті умови якісної та гарної роботи - робити перерви. Свердло навіть при зрошенні робочої зони все одно сильно гріється. Якщо бачите, що насадка чорніє (а це ознака перегріву), то вимикайте інструмент. Трохи зачекайте, поки свердло охолоне.
Ще один нюанс - якщо отвір великий (наприклад, трубу меншого діаметра потрібно вставити в трубу більшого діаметра), то його потрібно робити кілька етапів. Спочатку свердлимо буром мінімального діаметра, потім потихеньку розсвердлюємо отвір. Так він вийде точним, потрібного розміру та з рівними краями.
І насамкінець порада - періодично очищайте отвір, з яким працюєте. Особливо якщо він не наскрізний. Це потрібно робити з тієї причини, що чавун при свердлінні дає крихту, яка забиває область свердління.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть