Зміст:
- У чому особливості мармуру під час його обробки
- Особливості різних способів виготовлення алмазного свердла
- Різні види свердел з алмазним напиленням
- Технологія свердління покроково
- Декілька порад щодо свердління твердого і одночасно крихкого каменю
Мармур - дивовижний по красі камінь, колір і малюнок якого виявляються тільки після його фінішного оздоблення, шліфування та полірування.
Основний елемент мармуру - це кальцит, він є білим органічним каменем. А різні відтінки (ніжно-рожевий, світло-бежевий, сіро-блакитний, зелений) або найкрасивіший візерунок з прожилок - все це дія домішок різних природних матеріалів. Вони потрапляють у кальцит при його створенні та формуванні, надаючи йому пишноту та неповторність забарвлення. Завдяки загадковому забарвленню та неповторним прожилковим візерункам, мармур - дуже популярний камінь при будівельних, оздоблювальних, облицювальних роботах.
Про те, як і чим просвердлювати мармурові плити та вироби з мармуру, я розповім у цій статті.
Використання мармуру та особливості його обробки
Мармур використовують у вигляді відшліфованих плит, а також у вигляді дробленого каменю різної структури. Це один із найміцніших каменів у природі (як і граніт), який найчастіше беруть для виготовлення пам'ятників, скульптур, колон, сходів, підлог. Він ідеально виглядає для облицювання стін усередині будівель та на фасадах, для виробництва декоративних елементів, окремих предметів меблів, стільниць, мийок, сувенірів.
Мармурові вироби вільно витримують перепади температур, стійкі до ударів та вологи. Але, незважаючи на його характеристики міцності і зовнішню міцність, мармур - матеріал тендітний. Пошкодити його під час обробки - секундна справа. На мармурі легко залишити скол, тріщину, пошкодити його, отримавши замість гарної деталі мармурову крихту.
І справа не так у твердості цього загадкового каменю, як у його неоднорідності. Адже твердим його робить кальцит, але в ньому є безліч домішок - це і залізо, і кобальт, і мідь, і мінерали органічного походження. Виходить дуже складний склад - різна структура крихти, намертво з'єднана в один матеріал. Акуратно просвердлити її дуже важко.
Тому обробляти такі вироби рекомендую, використовуючи тільки спеціальне обладнання - розпилювальні та шліфувальні верстати з ретельно підібраним оснащенням.
Що стосується пророблення отворів у мармурових конструкціях, то для цього потрібно підбирати спеціальні свердла.
Класифікація свердел для мармуру за методом їх виготовлення
Для ефективного, а головне, акуратного та безпечного свердління як мармуру, так і граніту краще використовувати алмазні види свердел. Мармур - дуже твердий за своєю структурою, але алмаз - теж не промах. Це найтвердіший у світі мінерал. Тому при їх боротьбі «хто кого» перемагає алмаз. Тобто свердло з алмазним накінечником.
Існує два способи виготовлення алмазних свердел:
- Гальваніка.
- Спікання.
Виготовлені гальванічним способом, свердлильні вироби виходять трубчастими за своєю конструкцією. Крім циліндричних свердел, часто ріжуча частина формується у вигляді правильного геометричного конуса.
Технологію гальваніки використовують, якщо потрібно виготовити свердла алмазні невеликого діаметру або спеціалізовані аксесуари незвичайних форм і параметрів. Якщо говорити про алмазне напилення, то нанесене гальванічним методом, воно може похвалитися своєю однорідністю. Шар покриття виходить рівним, але не дуже щільним. Тому стійкість такого напилення не є високою.
Оскільки такі гальванічні вироби мають знижену стійкість, то я раджу застосовувати їх для нечастих свердлильних робіт, для разового використання. Таке свердло приваблює покупців своєю ціною, вона дуже доступна. І якщо у вас виникла потреба проробити дірку в мармуровій мийці або стільниці один раз, то немає потреби купувати дорожчі свердла.
Вироби, виконані методом спікання, коштують дорожче. Вони завжди виходять міцнішими, зносостійкими. Технологію виготовлення свердлильних аксесуарів методом стікання застосовують, якщо потрібно виготовити свердла великого діаметру. Але використовуючи метод спікання для свердел невеликого діаметру слід стежити, щоб зазори між алмазними частинками не зіставлялися з розмірами самих частинок. Тоді отримаємо міцний і монолітний бур, який готовий до бою з мармуром щодня і багато.
Основна перевага свердел, виготовлених методом спікання, у тому, що такий виріб може витримати великі навантаження. Такий алмазний бур може зробити велику кількість отворів (до ста штук), тому він має тривалий термін експлуатації.
Єдиний недолік алмазних насадок, виготовлених способом спікання - неможливість працювати на високих швидкостях. Тому при обробці мармуру таким свердлом потрібно ставити собі важливе завдання - постійно стежити за швидкістю обертів свердла дриля або шурупокрута.
Алмазні свердла для мармуру - різновиди за формою
Алмазні свердла, залежно від передбачуваної конструкції та форми ріжучої частини, бувають:
- конічними;
- циліндричними (до цієї групи відносяться свердла у вигляді трубки або кільця);
- кулястими (робоча частина таких виробів має кулясту форму);
- списоподібними;
- корончастими.
Найбільш популярними свердлильними виробами є трубчасті (або, інакше, циліндричні) свердла. Вони настільки гарні та витривалі, що можуть пробурити 12-15 метрів за свій тривалий ресурс.
Дуже актуальними є свердла конічного типу. Вони своїм зовнішнім виглядом нагадують типові свердлильні оснастки, але на їхній ріжучій частині є алмазне напилення.
Використовуваний метод спікання на конічних свердлах дає можливість зробити оснащення з підвищеною стійкістю до зламу, затуплення та сточування. Крихта алмазів наноситься двома шарами, а місце між крихтою заповнюють титаном або іншим міцним металом, що і дає посилену стійкість.
Алмазні насадки у вигляді коронки мають алмазну крихту на ріжучому краї корончастої склянки. Це напилення наносять описаним вище гальванічним способом. Перевагою такого бура є мінімальний крайовий тиск. Завдяки цьому знижується ризик появи сколів та пошкоджень. Тому свердління можна виконувати на високих швидкостях, чим сильно підвищується продуктивність виконання завдань.
Процес свердління дірок у мармурі поетапно
Перш, ніж приступати до процесу свердління мармуру, потрібно підготувати все необхідне - свердлильний інструмент (дриль або перфоратор), воду для охолодження свердла, щоб захистити його від перегріву, захисний одяг для очей та обличчя, оскільки алмазні крихти або пил з мармуру можуть відлетіти, потрапити у вічі.
Потім все просто, головне - слідувати технології свердління і не забувати про безпеку. Свердління здійснюється за такими етапами:
- Фіксація заготовки на надійну, міцну основу. Це важливо для мармуру, тому що найменший перекіс загрожує пошкодженням площини деталі. Для більшої надійності та безпеки потрібно стежити, щоб оброблений виріб був закріплений з усіх боків, тоді він не вислизатиме з рук і поверхня буде рівною і акуратною.
- Відзначимо майбутнє розташування свердла. Робити розмітку можна спеціальним мітчиком, а ще краще - за допомогою свердла для металу чи каменю. Мітка потрібна, щоб встановити алмазне свердло точно в потрібному місці, щоб воно не сковзнуло на початку роботи.
- Установка коронки з алмазним напиленням, конічного або трубчастого свердла - залежно від товщини виробу, розміру отвору.
- Якщо мармурова поверхня, де необхідно просвердлити отвір, має низьку щільність і невелику товщину, можна просвердлювати звичайним дрилем.
- Щоб мармурова поверхня краще розкривалася і, таким чином, полегшувала процес свердління, можна використовувати різні методи, один з яких - підсипання піску на місце свердління.
- Для відведення тепла використовуємо воду. При цьому важливо стежити, щоб рідини не було надто багато на ріжучій частині, оскільки, якщо перестаратися, абразив може змитися з часом.
Як просвердлити мармурові вироби - поради та рекомендації
Якщо свердла для різних матеріалів вибирають за розміром, свердло для мармуру вибирається не тільки по довжині і діаметру. Тут потрібно враховувати і товщину деталі, і її кристалізацію, і кількість домішок - які вони, чи багато їх.
Великий плюс алмазних видів свердел у тому, що їх не потрібно в процесі свердління охолоджувати, даючи охолонути інструменту через кожні 10 хвилин. Щоб забезпечити відведення тепла від алмазного бура, досить просто тримати під рукою посудину з водою. Опускати туди свердло необхідно іноді.
Ще одна перевага насадок з алмазним напиленням - такі свердла досить міцні, вони не потребують постійного заточування і мають тривалий термін служби.
Виконуючи отвори в мармурі, потрібно також стежити за швидкістю обертання інструменту і вибирати кількість обертів залежно від діаметра свердла. Тут існує проста залежність - чим ширше свердло, тим повільніше воно має обертатися. Тобто, оберти знижуємо.
Для свердлильного аксесуара діаметром від 1 до 3 мм слід вибирати швидкість від 6 до 18 000 обертів на хвилину. Для габаритних свердел з діаметром 8-15 мм - швидкість тримаємо на рівні до 6000 обертів. Таким чином, виходить, що більше діаметр свердла, то кількість обертів менша. Також швидкість свердління залежить від товщини заготівлі.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть