Зміст:
- Як виглядає киянка, і як вона влаштована
- Де потрібна киянка: галузі застосування
- Основні види киянок
- На що звернути увагу, вибираючи киянку під свої завдання
Вдарити з величезною силою, але поверхню не зашкодити. Здавалося б, подібне завдання нездійсненне. Виявляється, існує спеціальний ручний інструмент, важкий та делікатний одночасно. Це великий молот, який створює бажаний ефект сильного, і водночас делікатного удару. Називається він киянка.
Фактично, киянка - інструмент дуже і дуже давній. Подібні молоти використовували ще наші пращури в епоху неоліту. Однак, тільки з часом майстри зрозуміли, що велика і страшна на вигляд киянка може бути ніжною і акуратною, що саме потрібно для декоративних поверхонь і крихких дорогих матеріалів.
Про те, що таке киянка і для чого вона потрібна, читайте далі статті. Після її прочитання ви дізнаєтеся, які є види киянок, і де вони використовуються, як вибрати хорошу киянку для своїх робіт.
Киянка як різновид молота: у чому її особливість
Киянка відноситься до розряду ручних ударних інструментів. На запитання: киянка - що це, можна відповісти однозначно - молоток. Ця відповідь, як би і вірна, але не повна.
Киянка - це не просто молоток, великий та важкий. І не типовий, а особливий. Так, вона виглядає як молот, але головна відмінність видно неозброєним оком - це масивна ударна частина. Її назва - бойок чи головка. Вона в кілька разів більша, ніж у звичайного молотка, і виконана не з металу, а з м'якого матеріалу. Як правило, дерев'яна головка, пластикова (поліуретанова) або гумова. У цій м'якості і криється весь секрет киянки. Вона б'є потужно, але при цьому не залишає ні вм'ятин, ні тріщин, ні сколів - взагалі ніяких пошкоджень і деформації. Саме те, що потрібно для дорогої плитки, бруківки, каменю, для припасування крихких деталей у виробах з дерева, пластику, скла та металу. Рукоятка теж велика, щоб збільшити плече сили і вдарити потужно і прицільно.
В якій справі без киянки ніяк
Усі ті роботи, де потрібно акуратно впливати на дорогий чи тендітний матеріал, не пошкоджуючи його - це сфери царювання киянки. До них відносимо:
- Столярів, меблярів, теслярів. Ті майстри, які працюють з деревом, знають, що є такі з'єднання деталей (наприклад, шип-паз або ін.), які слід ідеально підігнати, щоб виріб мав товарний вигляд. Їх вистукують сильно, але делікатно, для чого використовують киянку. Вона потрібна, щоб не залишити тріщин у дереві, не пошкодити шпон, лаковане покриття.
- Каменярів, плиточників. Застосування киянки при укладанні плитки та бруківки, каменю та цегли обов'язково. Особливо якщо матеріал дорогий, і сколи на ньому ніяк не потрібні.
- Слюсарів, автослюсарів. За допомогою киянки встановлюють або вирівнюють різні металеві елементи, щоб не залишати на них деформації та слідів. Тяжкий гумовий молот також гарний в автомобільному ремонті. Ним вистукують листовий метал та кузовні деталі, оскільки тут важлива м'якість, точність та делікатність удару.
Класифікація киянок: види та їх особливості
Оскільки основна робоча частина киянки - це бойок, то основна класифікація відштовхується від матеріалу виготовлення. Бойок у киянок буває:
- Дерев'яний. Використовуються тверді породи: бук, береза, дуб, ясен. Застосовують дерев'яну киянку у деревообробці. Вона легка, зручна у роботі, але довговічністю похвалитися не може.
- Гумовий. Бойок із гуми може бути більш менш щільним. М'який застосовують для гранично делікатного удару, а твердий - для потужнішого впливу. Популярний при обробці каменю, укладанні тротуарної або керамічної плитки, декоративної бруківки.
- Пластиковий чи поліуретановий. Така головка дає удар досить потужний, але в той же час - акуратний та дбайливий. Тому пластикову киянку часто використовують при роботах з металевими деталями, їх монтажі та демонтажі, в автосервісі. Вона хороша тим, що має довгий термін служби, стійка до пошкоджень та зношування.
- Комбінований. Киянка такого типу оснащена ударними головками на обох кінцях ручки. При цьому використовують два різні матеріали, наприклад, гуму та пластик, або дерево. Вона багатофункціональна та практична. Підійде для найскладніших завдань, обробки різних за твердістю матеріалів, де потрібно чергувати сильні та м'які удари.
- Металевий. Дуже рідко трапляються киянки, оснащені мідним або латунним ударним бойком. Вони призначені лише для робіт з металом. При цьому, латунь і мідь, як м'які і ковкі метали, не пошкоджують поверхню інших металевих виробів. У них чудове поєднання сили удару, його м'якості та точності. А служать такі киянки багато десятків років без змін у зовнішньому вигляді.
Вибираємо найкращу киянку: які фактори важливі
Матеріал, з яким ви збираєтесь працювати, визначає необхідну силу удару. Це найважливіша умова, від якої ви повинні відштовхуватися, щоб вибрати найбільш відповідну киянку.
Враховуючи свої основні вимоги, визначаємо кілька найважливіших факторів: матеріал ударної головки, рукоятка, вага киянки та область її застосування. Таким чином, діємо крок за кроком:
- Навіщо нам потрібна киянка (сфера її застосування).
- Для меблевих, столярних, теслярських робіт краще підібрати дерев'яну киянку, що гарантує делікатний удар, що не ушкоджує дерево.
- Для каменю, тротуарної плитки, цегли вибираємо гумовий або поліуретановий бойок, у яких акуратний та м'який удар.
- Пластик або поліуретан ідеальні для слюсарних робіт, тому що слідів на металі не залишають і служать досить довго.
- М'яку гумову киянку варто купити, якщо працюєте з особливо крихкими матеріалами (скло, кераміка).
- Твердий гумовий бойок хороший для робіт з металом, монтажу або демонтажу конструкцій.
- Мідні та латунні ударні головки необхідні для посиленого, але дуже точного акуратного биття по металевих деталях (області використання - механіка та ремонт).
- Якщо поставлені різнопланові завдання, то варто придбати універсальну комбіновану киянку з подвійним бойком різної жорсткості.
- Яка вага інструменту найзручніша.
- Вага киянки визначає потужність та силу удару. Тому, якщо сила не така важлива, як точність биття, не варто брати надто важкі інструменти. Легкі молотки (вага 300-400 г) ідеальні для делікатних робіт. А от ті молоти, які важчі (500-700 г і до кілограма) забезпечать солідний за потужністю та силою удар, але дуже прицілитися ними важче. Вони добре зарекомендували себе у роботі з масивними конструкціями.
- Тобто, оптимальна для вас вага - це хороше співвідношення сили удару та його точності. Так, щоб і руки не втомилися, і ефект від дії на матеріал був продуктивний.
- Яка ручка підійде.
- У рукоятці головне - зручність та надійне захоплення. Дерев'яна ручка добре амортизує, не віддає до рук вібраціями. Ще краще, якщо дерево має прогумовані вставки - так руки не ковзають під час роботи.
- Довжина ручки у киянки - це плече сили. Виходить, що згідно із законами фізики: чим довша рукоятка, тим сильніший удар.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть