Зміст:
- Класифікація пильних дисків щодо їх виконання
- Як вибрати оснащення для дискових пилок
- Зубці - важлива характеристика різних видів дисків для пропилу
- Як маркують круги, що означають букви на диску
- Надійність виробника - важливий фактор при виборі пильного диска
Розпил різних матеріалів найпростіше робити дисковою пилкою. Пили цього типу роблять різ за допомогою диска з гостро заточеними зубами і вважаються найпопулярнішими пристроями для різання при ремонті, монтажі конструкцій, на будівництві.
Основною характеристикою даного інструменту, крім потужності двигуна, є пильний диск. Ріжучий диск має кілька основних показників для його вибору, але основний критерій - призначення. Тобто, важливим є саме тип оброблюваного матеріалу, для якого він купується. Диск купувати окремо доведеться у будь-якому разі, навіть якщо він іде в комплекті з пилкою, оскільки для роботи з різними матеріалами потрібні окремі диски.
Дисків для пиляння сьогодні у продажу дуже багато, кожен вид має свої особливості та відмінності, які і визначають його застосування - для пиляння металу, пластику, дерева, для поперечного або поздовжнього різу, для чорнової або фінішної обробки країв при розрізі. Ця стаття дасть вам повну інформацію про те, як маркуються пильні диски, які різновиди існують, і який вид краще використовувати для певного типу завдань.
Пильні диски та їх класифікація
Представлені аксесуари класифікують, в першу чергу, за їхньою конструкцією.
Види пиляльних дисків в залежності від того, яка марка сталі використовується для виготовлення різального зуба:
- Монолітні.
- Твердосплавні.
У першому випадку різальний елемент дискової пилки виготовляється із інструментальної сталі (метал одного сорту). Серед плюсів монолітного типу диска - доступна ціна, можливість заточування кілька разів без використання спеціального обладнання. Відрізняється високою міцністю та гарною ремонтопридатністю.
Що стосується твердосплавних дисків, то вони виготовлені з двох видів матеріалу: основа - з інструментальної сталі, зубці - з металу, до складу якого також входить карбід вольфрам. Основна перевага - можливість працювати з різними, навіть твердими матеріалами, точність різання. Такі диски рідше потребують заточки, але для цього потрібне спеціальне обладнання.
Основні характеристики та критерії вибору
Вибір диска для циркулярної пилки залежить від:
- зовнішнього діаметра;
- внутрішнього (посадкового) діаметра;
- товщини ріжучого полотна.
Від зовнішнього діаметра (виміри робляться саме по краях зубів) залежить два показники: розмір захисного кожуха, глибина, на яку може проникнути диск. Розміри дисків не впливають на якість різу, від них залежить тільки глибина пропилу, інакше кажучи, наскільки глибоко зможе проникнути диск при розпилюванні того чи іншого матеріалу.
Посадковий діаметр - розмір отвору, за рахунок якого диск встановлюється на шпиндель. Щоб диск добре сідав на шпиндель, не відскакував під час роботи, що може призвести до травмування, діаметр диска повинен бути такий самий, як розмір шпинделя. На ринку можна купити диски з посадковим діаметром від 11 до 50 мм, але найпопулярніші моделі - 16, 20, 22 та 30 мм.
Від товщини пильного диска залежить товщина та швидкість пропилу. Цей параметр також впливає на товщину та тип матеріалу. Тонкі диски підходять для обробки тонких матеріалів, зрештою виходить менше відходів і більше якісних розпилів, вони відмінно підходять для пилорам.
Тільки в тонких дисках є один недолік - швидке нагрівання, що призводить до швидкої деформації та виходу з ладу. Якщо використовувати пиляльні диски більшої товщини, швидкість розпилювання буде меншою, такі диски можна використовувати для розпилювання дерева у великих обсягах.
Відмінність дисків за формою та кількістю зубців
Пильні кола відрізняються один від одного тим, скільки у них зубів, як сформовані їхні вістря, куди йде нахил. Якість пропилу, результат виконання певного завдання безпосередньо залежить від:
- числа зубів;
- кута нахилу зубів;
- форми зубів.
Кількість зубів - параметр, від якого залежить якість пропилу. Диски з великою кількістю зубів роблять пропил акуратним і точним, але такі диски не підходять для великого обсягу робіт, оскільки зі збільшенням зубів знижується швидкість розпилювання. За кількістю зубів всі диски можна розділити на три групи: з малою кількістю зубів (від 10 до 40), із середньою кількістю зубів (від 40 до 80), з великою кількістю зубів (від 80 до 90).
Нахил ріжучих елементів від радіусу самого полотна (кут нахилу зубів), від якого залежить тип різу, може бути:
- позитивним нахилом (POZ 10) з кутом нахилу 15-20 град. - підходить для виконання грубих розпилів;
- негативним (NEG-5) з кутом нахилу від 0 до -5 град. - такий диск робить різ якіснішим, акуратнішим;
- нульовим - диск із таким кутом нахилу підходить для різання по металу.
Від форми зуба залежить оброблюваний матеріал та призначення пиляльних дисків. Диски монолітного типу можуть мати вигнуті або гострі зуби. Перший вид використовується для різання по дереву, для м'якої деревини відрізняється високою швидкістю обертання. Монолітні диски з гострими ріжучими кромками можна використовувати для розпилювання будь-якого типу дерева (м'яке, грубе), тільки швидкість обертання цих дисків менша, ніж у аналогів з вигнутим варіантом.
Твердосплавні диски для дискової пилки оснащені гострими зубцями, які мають певну форму та конструкцію. Ріжуче коло може бути оснащене зубцями таких типів:
- плоскими - підходять для поздовжнього розпилу;
- трапецієподібні - підходять для різання дерева, при цьому всі роботи здійснюються на спеціальних верстатах з подачею;
- чергуючими - застосовуються для поперечного розпилу, маятникового та радіального різу;
- комбінованими - підходять для різання по дереву (будь-яка порода деревини), а також для обробки матеріалів ДСП.
Перш ніж визначитися, який диск вибрати, потрібно знати цілі використання. Якщо підсумувати все вищесказане, можна зробити наступний висновок: для стружково-деревних плит (ДСП, ДВМ, МДФ) підійдуть твердосплавні диски з типами зубців, що чергуються. Для різання ламінату, алюмінію, пластику, кольорових металів підійдуть твердосплавні диски трапецієподібної форми. Вибираючи диск по дереву, має значення, який тип пропилу використовуватиметься. Для поперечного різу підійде твердосплавний диск з зубчиками, що чергуються, з великою кількістю зубів, для поздовжнього різу - плоский твердосплавний диск з невеликою кількістю зубів.
Маркування пильних дисків
По маркуванню на диску можна дізнатися про всі його основні характеристики (діаметр, швидкість обертання, кут нахилу, тип оброблюваного матеріалу, число зубів, ширина пропилу, діаметр). На полотні також можна побачити класифікацію категорій за формою зубців, яка виглядає так:
- GK - це позначення поперемінно скошених зубців, які підходять для розпилу будь-яких видів деревини, а також деревно-стружкових плит (ДСП), на покриттях яких немає фанери та будь-яких покриттів;
- GS - форма, призначення, кут нахилу аналогічний дискам з позначенням GK;
- GM - диски прямої форми, призначення яких - різ деревини м'якої породи;
- GT - так позначаються диски у формі трапеції, їх сміливо можна використовувати для роботи з ламінатом, МДФ, ДСП;
- GR - диски із зубами конічної форми, можуть з легкістю розпиляти багатошарові матеріали, зокрема матеріали з подвійним покриттям;
- GA - маркування вказує на прямі диски та диски у формі трапеції, які можуть розпилювати дерево та деревно-стружкові матеріали.
На що ще звернути увагу під час пошуку диска для пилки
На вибір пиляльного диска значно впливає якість сталі, з якої він виготовлений, а також спосіб, який застосовував виробник при виготовленні різальної оснастки. Іншими словами, надійність виробника - один із важливих моментів при виборі. Найперевіреніші та найпопулярніші виробники пиляльних дисків, які постачають свій товар на ринок України - це бренди Bosch, Metabo, Dewalt, відома японська торгова марка Makita. Всі ці моделі входять до ТОП кращих пиляльних дисків, всі вони відрізняються високою якістю, довгим терміном експлуатації, мають широкий модельний ряд.
Якщо у вас виникли запитання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть