Зміст:
- Який інструмент можна використовувати
- Основні параметри правильного диска
- Види дисків для пропилу керамічних плиток
- Який тип диска найкраще для розкрою плитки
- Поради та рекомендації
З боку розпилювання плитки виглядає дією простою і невигадливою. Розмітив, натиснув, розрізав. Красиво та акуратно. Насправді це тонка, майже філігранна робота. Адже при її виконанні лютий ворог плиточника (скіл на кромці) не спить. Зіпсувати лінію розрізу на плиточці дуже легко. Іноді неприємність наздоганяє вже наприкінці лінії розрізу, коли здається, що ідеальне розпилення вже завершено. А часто недосвідчені майстри псують край відразу, і замаскувати такі «дефекти» нелегко. Тим більше, якщо плитка дуже дорога (а так часто і є), то вона розрахована до сантиметра, і немає запасний плиточки, щоб її пиляти заново.
Таким чином, приступаючи до різу плитки, потрібно бути готовим з усіх боків:
- Мати деякі навички розпилу плиток (теорія є у нас у статті, а практику можна підтягнути, потренувавшись на обрізках плитки).
- Вибрати відповідний інструмент.
- Підібрати правильний диск для різання плитки без сколів.
Про те, яким диском краще різати плитку, і на що звертати увагу при виборі, я розповім у цій статті.
Якими інструментами можна різати плитку
Керамічна плитка - особливий будівельний матеріал. Мало того, що вона дуже жорстка, так ще має тендітну декоративну поверхню, яку легко зіпсувати при розрізі. Зовнішній вигляд облицювання сильно страждає, якщо плитка порізана неакуратно, зі сколами та дрібними дефектами. Тим не менш, використання плитки настільки часте, що потреба акуратно розпиляти її виникає при будь-якому ремонті, навіть найпростішому, косметичному.
Будь-який інструмент для роботи з плиткою не підійде. Спеціальний прилад, який ріже плитку, так і називається - плиткоріз. Але його використання не завжди рентабельне, оскільки цей інструмент недешевий. Крім нього у побутових ремонтах часто використовують усіма улюблену болгарку. Вибираючи інструмент, дивимося на те, скільки плитки потрібно різати, і на її різновид.
Плитка може бути:
- Вінілова (найм'якша, можна різати будь-яким підручним інструментом, навіть ножем).
- Керамічна (найпопулярніша - глазурована, але нерідко можна зустріти і плитку без покриття). Різати керамічну плитку найзручніше плиткорізом, так як він найбільш пристосований для подібних завдань. Ручний верстат менш ефективний, а ось електричний плиткоріз дає найкращий результат за якістю та комфортом. Але, якщо поставлена мета - облицювання невеликої ванни або туалету, то цілком можна скористатися болгаркою (КШМ) з алмазним диском.
- Плитка-керамограніт. Це найтвердіший вид плиткового оздоблення. Він вимагає професійного плиткоріза, у якого нижня частина різального кола розташована у ванні з охолодною рідиною. Хоча, якщо потрібно розпиляти кілька одиниць керамограніту, то потужна болгарка теж хороший помічник. Причому її пиляльний диск не обов'язково має бути великим. Максимальна глибина пропилу може досягати хоча б більше половини товщини плиткового елемента. Зробивши розріз, можна легкими натисканнями доламати керамограніт, адже, за фактом - це звичайна кераміка, тільки твердіша і товща. Рекомендую також обов'язково застосовувати постійне зрошення водою.
З чого починаємо вибір ріжучого диска
Вибрати інструмент для розпилу плитки - це перший крок, а другий - грамотно підібрати до нього ріжучий диск по плитці. У будь-якому випадку, для різання плитки з кераміки, керамограніту, глазурованої або матової найкраще підійде спеціальний алмазний диск. Його конфігурація та властивості дозволяють швидко та якісно різати камінь, бетон та керамічну плитку.
Підбираючи різальний диск для пиляння плитки болгаркою, перш за все дивимося на такі критерії:
- Товщина кола - воно має бути не надто грубим, інакше вийде нерівний край. Оптимальний розмір за товщиною - до 2 мм.
- Наскільки широка ріжуча алмазна кромка (саме та ділянка, де нанесена алмазна крихта). Цей показник повинен бути більше, ніж товщина плитки. Тоді алмазне напилення працюватиме по всій глибині пропилу.
- Діаметр диска. Максимально великі диски на 230 мм, можливо, і дадуть велику глибину попилу, але вона вам не потрібна, тому що товщина плитки становить не більше 12 мм. Плюс сама болгарка з ними - дуже велика і незручна. А плитка - матеріал делікатний, з громіздким інструментом з нею працювати некомфортно. Щоб легко контролювати КШМ, найкраще вибрати диск на 125 мм. Диски з колом 180 мм раджу брати тільки для товстих елементів плитки.
- Допустима частота обертань, зазначених на ріжучій насадці, повинна відповідати робочим параметрам болгарки.
Ріжучі диски для плитки: різновиди
Фактично, при розпилюванні керамічної плитки можна використовувати тільки диски з алмазним напиленням. Диски з алмазним напиленням - це саме те, що потрібно для різання кераміки. Однак використовуємо не будь-який диск зі сталі, а тільки той, у якого на кромці є алмазне напилення. Такий диск чудово ріже кераміку. Він відрізняється високим робочим ресурсом, не плавиться, не тріскає, а головне - залишає мінімум похибок при різанні. А якщо навчитися правильно ним користуватися, то сколів на кераміці взагалі не буде.
Алмазні відрізні диски по плитці можуть відрізнятися один від одного своєю конструкцією та способом нанесення алмазної крихти. Дані критерії впливають на те, наскільки результативно і довго працюватиме диск, який вид плитки ним можна різати.
- Алмазне напилення припаяне сріблом. Найдешевші та найслабші алмазні диски, хоча для необ'ємних побутових робіт добре підійдуть.
- Наварювання алмазів. Такий варіант диска дуже непоганий. Алмази довго тримаються, оскільки вони приварені безпосередньо в розпечений диск.
- Лазерна напайка алмазного пилу - це найкращі диски для пиляння кераміки на сьогоднішній день. Вони служать дуже довго, використовуються при різанні найтвердіших кам'яних матеріалів. Ціна таких дисків висока. Але якщо доведеться робити багато роботи з плиткою, то краще витратитися на один дорогий диск з лазерною алмазною напайкою, ніж купувати дешеві.
Різна конфігурація дисків - який вибрати
Сталеві диски з алмазною кромкою можуть мати конструкцію:
Сегментні диски люблять через те, що ними можна різати без використання води. Їх так і називають - сухорізи. Сам диск має радіальні вирізи, які формують у ньому сегменти. Завдяки таким прорізам диск не так сильно гріється, і зрошення водою йому не актуально. Але професійні плиточники не радять використовувати подібні диски під час розпилювання керамічної плитки. Так, вам не потрібно буде гасати з водою, поливати область розпилу, зате і якість розкрою буде дуже низька.
Якщо ви все-таки вирішили розпиляти кілька плиток сегментованим диском, залишайте край на 1-2 мм більше, ніж потрібно. Тому що вона все одно буде нерівною і сколотою. А якщо є запас 1-2 мм, його можна зашліфувати потім полімерним колом з алмазним вкрапленням. І ще - різати безперервно сегментним алмазним диском не можна. Тому що у нього, хоч і є теплвідведення за допомогою сегментів, але й перегрів теж є. Працювати потрібно по циклу - 1 хвилину пиляємо, півхвилини відпочиваємо, вимкнувши болгарку. За цей час диск остигає.
Таким чином, краще різати облицювальну плитку суцільним диском, а не сегментованим. Суцільне коло пиляє дуже якісно. Але слід пам'ятати, що ріжучий диск, у якого суцільна площина, без прорізів, вимагає постійного охолодження водою. Працюючи з болгаркою, можна пристосувати пластикову пляшку з трубочкою, щоб вода подавалася до робочої області весь час. Або ж використовувати піддон - ванну з рідиною. З такими лайфхаками різати плитку ви зможете без перерви.
Є ще один вид дисків - комбінованої будови (турбо диск). Вони ріжуть трохи акуратніше, ніж суцільні, але теж непогано. Можуть працювати всуху 30 секунд (перерва 30 секунд на охолодження). З подачею води працюють безперервно без втрати ріжучих властивостей. Такі диски мають властивість швидко забруднюватися керамічним пилом, їх можна очистити, пропиливши, наприклад, бетон.
Декілька корисних порад при пилянні кераміки
Головна порада - обережно й не поспішати. Різання плитки алмазним диском дасть хороший результат при терплячій та методичній роботі. Вона не терпить швидких та різких рухів.
- Перед роботою рекомендую завжди одягати захисні окуляри та рукавички. Адже уламки від кераміки можуть розлетітися непередбачено. Якщо багато пилу, то і респіратор добре вдягнути, щоб не псувати собі легені.
- Перед пропилом бажано зробити олівцем розмітку. Оскільки пиляння, як правило, проводять з глазурованого боку, саме на ньому і наносимо точну лінію розпилу.
- При роботі не сильно натискайте на болгарку. Сила тиску на плитку має бути мінімальною.
- Діаметр диска краще взяти маленький, навіть якщо товста плитка. Тут досвідчені майстри радять дотримуватися правила - краще не допиляти, ніж залишити сколи і зіпсувати матеріал. Якщо матеріал розпиляний на дві третини своєї товщини, його можна акуратно доламати.
- Постійна подача води є обов'язковою. Без неї можна виконувати хіба що невеликі обсяги робіт. Причому болгарку необхідно час від часу вимикати. Якщо ріжучий диск сегментованого типу (сухоріз), то пиляти можна цілу хвилину, але якщо це суцільний диск, то не більше 15 секунд. Інакше диск перегріється.
- Використовуючи для різання не спеціальний плиткоріз, а звичайну болгарку, подбайте про кріплення плитки. Це можуть бути швидкозатискні струбцини.
- Якщо має бути таке складне завдання, як зняття фаски з боку покриття, то її краще робити гнучким алмазним диском-черепашкою.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть