Зміст:
- Пристрій біти, основні види
- Різновиди стандартних біт
- Особливі насадки для шурупокрута, їх призначення
- Біти з різних сплавів: яка краще
- Як маркують біти: основні позначення
- Основні критерії правильного вибору біти
Шурупокрут - незамінний інструмент під час роботи з кріпленням. Він здатний швидко закрутити або розкрутити різні типи саморізів, болтів, шурупів. Працює цей інструмент з різними матеріалами та елементами кріплення. Універсальність його застосування обумовлена тим, що користувач має можливість встановити різні насадки, у тому числі біти. Вони відрізняються формою та розміром, тому призначені для виконання різних завдань. Від того, чи правильно підібрано біту, залежить не тільки якість роботи, але і її продуктивність.
У цій статті я розповім, які бувають біти для роботи з шурупокрутом, і чим вони відрізняються. Після її прочитання ви дізнаєтеся, які види біт краще використовувати при певному типі кріплення, щоб підвищити ефективність роботи.
Як влаштована біта, її різновиди
Незалежно від того, яка конфігурація біти, з якого матеріалу вона зроблена, яка у неї довжина і товщина, пристрій всіх насадок для шурупокрута однаковий. У них чітко виділяються дві частини: робоча та фіксуюча. Робоча частина називається головкою і може бути різної форми та розміру. Головка відповідає за ефективність загвинчування та розкручування шурупів, саморізів та болтів. Задня частина називається хвостовиком і служить для того, щоб фіксуватись у патроні. З'єднані обидві частини стрижнем, як правило, шестигранним за формою.
Загальна класифікація біт - за їхньою функціональністю. Вона включає три великі групи:
- Стандартні біти. Це односторонні біти, найпоширенішої форми, з однією робочою головкою. Найчастіше вона виконана у вигляді плоского шліцю або хрестоподібного.
- Комбіновані. Дані насадки відрізняються тим, що вони обидві частини (і голівка, і хвостовик) - робочі. Їх можна кріпити в патроні обома кінцями, і аналогічно використовувати будь-яку головку для роботи, яка більше підходить. Найпоширеніший варіант - це двостороння біта з головками під плоский шліц та під хрестоподібний. Вони зручні тим, що підійдуть до двох видів шурупів та болтів, і з прямою виїмкою, і з хрестоподібною, і не потрібно шукати заміну біті.
- Спеціалізовані. Це спеціальні по конфігурації біти, насадки такого типу часто є унікальними за своєю будовою, підходять лише до певних завдань, вузькоспрямованого типу кріплення.
Стандартні біти: які є види
Всі елементи кріплення (до них відносимо шурупи, болти) складаються зі стрижня і головки. Головку в народі називають «капелюшком», і ці самі «капелюшки» бувають дуже різними за своєю формою. Для кожної з них існує аналогічна формою біта. Вирізняють такі, найпоширеніші, різновиди біт:
- Біта шліц. Це насадка для шурупокрута, що імітує плоску викрутку. Тобто, біта, з одним ребром, що підійде під головку кріплення з плоским шліцем для викрутки. Це популярний розхідник, але і він уже потихеньку відходить на задній план, пропускаючи вперед біти PH та PZ. При його виборі звертайте увагу і на розмір - яка глибина входження вам потрібна, яка ширина біти має бути.
- Хрестоподібна бита. Виконана у вигляді хрестоподібної викрутки. Має два ребра, розташовані під прямим кутом. Ця насадка останнім часом стала дуже популярною, оскільки хрестоподібні головки шурупів сьогодні більш актуальні, ніж шліцеві.
- Біти шестигранки. Розкручують кріпильні болти, у яких головка оснащена виїмкою у формі шестигранника. Найчастіше подібні кріплення використовуються при виготовленні меблів.
- Біта для гайок та болтів. Ці біти розкручують гайки, а також розгвинтять і закрутять ті болти, у яких капелюшок виконаний у вигляді зовнішнього шестигранника.
- Біта-зірочка. Має голівку у формі зірочки. Працює з виїмкою такої ж форми. Актуальні у гаражі, на СТО, у процесі обслуговування автомобілів.
Призначення певних типів біт
Звичайні, найпоширеніші біти, типу хрестоподібної чи шліцевої, використовуються всюди, під час ремонту чи на будівельному об'єкті. Ті види біт, які спеціалізовані вужче, застосовуються в конкретних випадках. Вирішуючи питання, які біти краще для шурупокрута, рекомендую враховувати такі варіанти їх застосування:
- Для відгвинчування гайкових та болтових кріплень. Використовуємо біти для шурупокрута, які так і називаються - для болтів та гайок. Їхня відмінна риса полягає в тому, що головка біти розрахована на обхват гайки або болта, які мають зовнішній шестигранник. Для того, щоб охопити таку конструкцію, голівку гайкової біти роблять не опуклою, а увігнутою. Тобто ребер вона не має, а має западину. Ця унікальність дає можливість насадці повністю охопити головку кріплення гайки або болта і швидко її закрутити або розкрутити. Працювати можна з гайками і болтами різного діаметру, тільки для великих гайок потрібно використовувати потужний шурупокрут з великим крутним моментом.
- Для роботи з антивандальним кріпленням. Антивандальні болти та шурупи оснащені головками типу «секретки». Вони мають унікальну конфігурацію. Розкрутити такі болти може лише біта, у якої така сама за формою головка. Це спеціальні біти для шурупокрута. Їх називають ще «протиугінними». Такі насадки використовуються там, де кріплення захищають об'єкт від несанкціонованого розкручування, просто кажучи, від розкрадання, крадіжки, проникнення тощо. Сюди ж відносимо і вилочкові біти. Це біти, які, на перший погляд схожі зі стандартними шліцевими. Вони мають одне виступаюче ребро. Але в цьому ребрі є виїмка. Вона ідеально підійде до антивандальних шурупів і болтів, які мають на капелюшку два "глухі" отвори. Іноді трапляється і антивандальна біта з трьома ребрами. Тришліцева насадка називається tri-wing. Вона підійде до таких же болтів або шурупів, які найчастіше використовують у побутовій техніці та електроприладах.
- Для монтажу гіпсокартону. Дані біти зазвичай хрестоподібні - частіше PH але можуть бути і PZ - залежно від того, які шурупи ви купили для свого гіпсокартону. Тобто зовні ці біти виглядають як стандартні. Відмінність їх лише у наявності одного дуже важливого елемента. Це обмежувач. Його завдання полягає в тому, щоб не дати шурупу вкрутитися в гіпсокартон занадто глибоко, так як матеріал цей м'який, і може постраждати.
- Для професійних робіт. Для тривалих робіт, постійних високих навантажень підійдуть найнадійніші та найміцніші біти. Це професійний клас біт для шурупокрута. Їхній робочий ресурс - понад півтисячі кріплень без дефектів і поломок. Насадка класу профі зазвичай має захисне антикорозійне покриття. Напилення протидіє також швидкому зносу. До професійного класу біт відносяться також торсіонні. Це розхідники, які зовні мають схожість із звичайними бітами, але їх можна використовувати і для потужних ударних шурупокрутів. Вони витримують тягар тангенціального удару, оскільки оснащені особливою вставкою. Вона гнучка і в момент удару злегка підкручується і просідає, уберігаючи таким чином біту від поломки.
- Для робіт з кріпленням у важкодоступних місцях. Якщо потрібно крутити болти або шурупи у вузьких місцях, що погано доступні, або на висоті, коли інструмент важко утримати, рекомендую використовувати біти з магнітним фіксатором. Вони дуже добре себе виявили саме в таких складних випадках, коли кріплення може зісковзнути з біти.
Крім магнітних тримачів є ще один вид насадок для роботи в місцях, де важко надійно зафіксувати насадку. Це гнучкі насадки для біт. У них є можливість пружинити та згинатися під потрібним кутом. При цьому крутний момент передається стабільно, біта добре працює і викручує або закручує кріплення.
Вирізняємо біти за матеріалом
Кожна біта - це металевий стрижень. Однак, метал може бути різний - м'якший, або твердіший. Ресурс біти залежить від того, який матеріал використаний при її виготовленні.
У бітах використовуються не чисті метали, а сплави. Тут ми можемо виділити три групи сплавів.
- Найбільш міцні. Першість за міцністю утримують хром, молібден та ванадій. Їх поєднання вважається найнадійнішим та якіснішим.
- Середньоміцні. Майже не поступаються якістю і сталеві біти. Для того щоб підвищити їхню міцність, сталь покривають напиленням титану. Титанове покриття також не дає розвиватися корозії, уберігає сталеву біту від швидкого зношування.
- Менш міцні. Це теж можуть бути сталеві насадки, проте покриті не титаном, а нікелем. Нікель теж добре захищає сталь від іржі, але він менш стійкий до зношування, ніж титан. Нікелем покривають і биті з карбіду-вольфраму. Такі насадки коштують дешевше, але ресурс їх використання набагато коротший, ніж у біт з хромових, ванадієвих та молібденових сплавів. Вони прослужать не так довго, як сталеві з титановим покриттям. Однак, для разових ремонтних робіт, ви можете придбати саме такі розхідники.
Що вказано в маркуванні біти
Крім форми та металевого сплаву, біти відрізняються і за розміром. Розмір включає кілька параметрів. Це і довжина насадки (короткі 2-3 см, середні 4-6 см, довгі 7-9 см), її товщина (0.2-1.7 мм), і ширина головки (1-9 мм). Виробник завжди вказує дані значення в маркуванні біти.
Крім розмірних значень цифр, маркування включає позначення в буквах. Це показник зміни біти, її виду. Для маркування використовуються літери латинського алфавіту і позначають таке:
- Шліцева біта позначається Slot. Після літер іде цифра. Це і є ширина голівки. Його діапазон від 1 до 9. Найпопулярніший побутовий - 2. Тобто, для побутового ремонту та роботи зі шліцевими шурупами шукайте біту з маркуванням Slot2.
- Хрестоподібна - маркується PH. Для робіт у будинку добре підійде PH2 або PH3.
- Біти для металу та дерева мають маркування PZ. Вони мають додаткові ребра для міцності.
- Біта-шестиграник позначена НEX. Її найбільший діаметр може бути 10 мм.
- Біта-квадрат - буква R.
- Біта-зірочка - літера Т.
- Антивандальна біта позначена двома літерами - SP.
- Біта триреберна маркується Gr.
Як правильно вибрати хорошу біту
Хороша біта - це запорука стабільної роботи, високої якості виконання завдань. Вибираючи її, враховуємо, які головки у кріплення, який розмір болтів і шурупів доведеться розкручувати, який потрібен розмір хвостовика. Дана інформація визначає, який вид біти потрібно вибрати, чи варто шукати серед спеціалізованих біт, чи підійде стандартна, шліцева або хрестоподібна. Також вибираємо розмір відповідно до розміру головки кріплення. При цьому пам'ятаємо, що з великими бітами працюють тільки потужні шурупокрути, з професійними - інструменти, у яких двигун має великий крутний момент, інакше шурупокрут не впорається із завданням.
Крім виду біти та її розміру, вибір біти для шурупокрута включає і потрібну нам якість насадки. Для цього аналізуємо і всі обставини: з яким матеріалом працюватимемо (дерево, метал чи плити), наскільки інтенсивне навантаження буде на біту. Усе це визначає такі критерії:
- Сплав, з якого виготовлена біта. Хром-ванадієві, хром-молібденові та ванадієво-молібденові біти відрізняються міцністю, відмінною якістю та тривалим ресурсом. Популярністю також користуються сталеві біти із титановим або титано-нітріумним (золотистого кольору) покриттям.
- Спосіб її виготовлення. Є дві технології: фрезерування та кування. Ковані біти вважаються міцнішими, так як форму насадки надають ковкою в момент її нагрівання. Цей метод складний, але біти міцніші, ніж фрезеровані (вирізьблені).
- Ступінь твердості. Чим м'якша насадка, тим швидше вона зноситься. Однак, використовуючи дуже тверді біти з твердими кріпленнями та щільними матеріалами, ми ризикуємо напоротися на неприємний ефект - кришення металів. Тому оптимальне маркування твердості - до 60.
Набір біт: добре це чи погано?
Біти у зручному пластиковому кейсі або футлярі - це комфортно та акуратно. Кожна біта має свою комірку, все пронумеровано, розкладено за розмірами та видами. Завжди під рукою та в порядку. Набір біт - це ідеальне придбання для майстра, який займається ремонтними роботами часто або постійно.
Єдине, що потрібно - ретельно вивчити комплект. Які в ньому є види та розміри, чи підійдуть вони вам. Базові біти, з плоским шліцем та хрестоподібні, входять у кожен набір. Чим більше елементів у наборі, тим легше підібрати потрібну біту для своїх завдань. Часто набори включають і такі ексклюзивні біти, як «зміїне око», тригранник.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть