Зміст:
- Застосування електричного подовжувача
- Різні типи переносок
- Ключова характеристика подовжувача - довжина кабелю
- Як розрізняють подовжувачі по перерізу кабелю
- Види подовжувачів за кількістю розеток
- Які є подовжувачі із заземленням
- Висновки
Електричний подовжувач (або, як його ще називають - переноска) - необхідна річ у кожному будинку. Він є спеціальним пристроєм, призначеним для збільшення довжини електричного кабелю. Ця особливість дозволяє підключати електроприлади до джерела живлення на більшій відстані.
Подовжувач складається з електричного кабелю, зазвичай силового, розетки чи розеток на кінцях кабелю. Кількість розеток може змінюватись в залежності від моделі подовжувача.
Про те, як використовувати подовжувач і які види його бувають, я розповім у цій статті.
Навіщо потрібний електричний подовжувач
Найчастіше подовжувач використовують для постійного підключення будь-яких електроприладів, що особливо актуально, якщо розеток у приміщенні не вистачає. Переноску можна застосовувати час від часу, наприклад, підключаючи до неї електроінструменти (дриль, болгарку, перфоратор) або побутові прилади (пилосос, праску).
Електричні подовжувачі широко використовуються не тільки в домашньому побуті. Вони актуальні в офісному та промисловому оточенні, а також на заходах на відкритому повітрі.
Переноски - це найзручніший спосіб розширення доступу до електроживлення, особливо якщо розетки знаходяться далеко від місця, де необхідно використовувати електроприлади. Ви можете використовувати її для збільшення довжини кабелю, збільшення кількості розеток і підвищення комфорту, використання на відкритому повітрі. Наприклад, на пікніках, в кемпінгу та інших заходах на свіжому повітрі.
Використання подовжувача допомагає розподілити навантаження на електричну мережу та забезпечити безпечне підключення кількох приладів одночасно.
Основні типи електричних подовжувачів
Існує кілька типів електричних подовжувачів. Вони відрізняються один від одного за своєю конструкцією та призначенням. Основні з них:
- Стандартні. Це найпоширеніший тип переноски. Вона має кілька розеток і один довгий кабель для підключення до джерела електроживлення. Підходять для різних завдань у домашніх та офісних умовах.
- З вимикачем. Ці переноски оснащені вбудованим вимикачем. З ним зручно відключати підключені прилади без необхідності виймати їх з розетки.
- Із захистом від перенапруги. Захисні системи допомагають захистити споживачів при стрибку вольтажу.
- Зовнішні. Такі подовжувачі спроектовані для використання на свіжому повітрі. Їх особливість - захист від вологи та пилу, а також підвищена міцність. Підходять для кемпінгу, садових заходів та інших умов, де потрібне електроживлення на вулиці. Часто кабель зовнішнього подовжувача укладається в котушку, що спрощує зберігання та транспортування таких пристроїв.
- USB-подовжувачі. Сучасні переноски, які мають порти USB для заряджання мобільних пристроїв та інших пристроїв, що не потребують стандартної розетки.
Різновиди переносок по довжині кабелю
Довжина кабелю у переноски може бути різною. Все залежить від її призначення та типу. Показник довжини дроту може змінюватись від кількох десятків сантиметрів до десятків метрів.
Якщо йдеться про звичні нам стандартні переноски для дому, то вони зазвичай мають кабелі завдовжки від 1 до 5 метрів. Ці подовжувачі призначені для використання в приміщенні, де не потрібна велика довжина. Дещо довше (до 10 метрів) може бути кабель для підключення комп'ютерної техніки та електроніки.
У приватних будинках часто виникає потреба використання подовжувача в саду, на газоні. Такі подовжувачі мають кабель завдовжки більше ніж 5 метрів. Гранична довжина - 25-30 метрів. Вони спеціально призначені для використання на вулиці, пікніках, в саду та інших відкритих просторах. Зазвичай, дуже довгий кабель укладений на котушку, спеціальну ємність. Завдяки цьому його довжина може бути збільшена при необхідності.
Якщо ж вимірювати кабель у промислових подовжувачах, їх кабелі можуть бути значно довшими, наприклад, від 20-30 метрів або навіть більше (50-60 метрів), щоб забезпечити електроживлення на великих площах. Використовуються такі пристрої на будмайданчиках та у виробничих умовах.
Різні види електричних подовжувачів за перерізом кабелю
При виборі важлива як довжина силового кабелю, так і його перетин. Перетин провідника впливає на здатність переноски передавати електроенергію, протистояти навантаженню і перевантаженню.
Як правило, переріз провідника вимірюється у квадратних міліметрах (мм.кв.) та представлений у таких різновидах:
- Стандартні. Середній переріз, який ідеальний для побутових потреб. Показник перерізу - 0.75 чи 1 мм.кв.
- Промислові. В них використовуються провідники з більшим перетином, що дозволяє їм передавати більше енергії на великі відстані. Показник може бути від 1.5 мм. і більше.
- Для підвищеного навантаження. Такі подовжувачі мають провідники з великим перетином, наприклад, 2.5 мм і вище. Їх часто застосовують для підключення енергоємних приладів або під час роботи з великою кількістю потужних споживачів струму.
Види переносок за кількістю розеток
Завдання кожного подовжувача - збільшити кількість розеток, щоб підключити кілька електроприладів в одному місці. Однак, кількість рознімань у різних моделей буває різною. Наведемо кілька прикладів:
- Однорозеткові. Це прості переноски типу: вилка-кабель-розетка. Такі переноски компактні та портативні.
- Дворозеткові. Дві додаткові розетки для підключення споживачів струму. Хороший варіант, недорогий та практичний.
- З кількома розетками. До цієї групи входять переноски з більш високою кількістю розеток, зазвичай від 3 до 6 і більше. Вони призначені для підключення більшої кількості споживачів струму. Дуже зручні у використанні в домашніх та офісних умовах.
- Багаторозеткові панелі чи блоки. Такі пристрої можуть мати значну кількість розеток (навіть більше 10). Вони також мають додаткові функції, такі як порти USB, захист від перенапруги і т.д. Багаторозеткові блоки часто використовуються для створення центральної точки підключення для великої кількості пристроїв в офісах або будинках.
Різні види заземлення у переносок
Заземлення силового дроту - важливий аспект, це забезпечення електричної безпеки. Завдяки заземленню запобігається накопичення статичної електрики, і у разі короткого замикання фаза йтиме в землю, запобігаючи удару електричним струмом людини. Тому електричні подовжувачі із заземленням гарантують безпечну роботу електроприладів.
Існує кілька типів електричних подовжувачів із заземленням:
- Заземлена розетка з трьома отворами. Фаза-нуль-заземлення. Можна підключати комп'ютери та побутову техніку. Більш міцні та потужні заземлені розетки використовують і для промислових, енергоємних приладів.
- Заземлення із захистом від перенапруги. Забезпечують додатковий рівень захисту для підключених споживачів струму.
- Автоматика. Деякі подовжувачі можуть автоматично вмикати або вимикати заземлення залежно від виявлення умов, що вимагають цього. Наприклад, вони можуть автоматично заземлятися при виявленні перенапруги або несправності електромережі.
Висновки
Електричний подовжувач служить невід'ємним елементом у побутових та робочих умовах, надаючи зручність та гнучкість у підключенні електроприладів.
При виборі подовжувача важливо врахувати його характеристики, відповідність стандартам безпеки, а також добре представляти завдання, для яких він використовуватиметься.
Важливо вибрати правильну довжину кабелю, щоб його вистачало для комфортної роботи. Слід враховувати вимоги до потужності та навантаження приладів, які будуть підключені. Це впливає на вибір перерізу дроту, щоб уникнути перегріву та пошкодження дротів.
Для безпеки корисно звернути увагу на наявність заземлення, а також додаткові функції, такі як захист від перенапруги, особливості конструкції та якість виготовлення.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть