Зміст:
- Небезпека кисню при підвищенні чи зниженні його концентрації
- Галузі, у яких є високий ризик появи небезпечної дози кисню
- Що являє собою газоаналізатор
- Які є види детекторів кисню
Якісне повітря, яке безпечне для вдихання його людиною, має містити певний відсоток кисню. Норма кисню у повітрі досить широка і знаходиться в діапазоні від 17 до 22%. Ідеальний показник - 20-21%.
Для безпечної експлуатації житлових будівель, офісів, на підприємствах та виробництвах, робота яких пов'язана з видобутком газів та їх виробленням, показник кисню необхідно регулярно вимірювати. Його концентрація в повітрі дуже важлива, оскільки вона впливає не тільки на здоров'я людей, а й може бути смертельно небезпечною.
Про те, як визначити вміст кисню у повітрі, я розповім у цій статті.
Чому так важливо знати, скільки кисню у повітрі?
Справа в тому, що кисень - газ, без якого неможливе не тільки дихання, а й життя. Тому зрозуміло, що його нестача згубна для людини. Так зване «кисневе голодування» настає, коли рівень кисню повітря опускається нижче 10%. Такий показник викликає набряк легень, людина втрачає свідомість.
Не менш небезпечний і підвищений показник. Токсичною є наявність О2 більше, ніж 60%. При 90% починається збій серцевого ритму, блювання, запалення легень. Сильна пневмонія спричиняє смерть. Таким чином, гранично небезпечною для людини є низька і підвищена концентрація О2.
При цьому важливим є той факт, що кисень - дуже активний газ. Він постійно знаходиться у пошуку інших елементів для зв'язку з ними. Кисень дуже швидко утворює нові хімічні сполуки, що знижує його концентрацію. При реакціях окислення та при горінні рівень О2 зменшується дуже швидко. За наявності деяких хімічних каталізаторів кисень так само швидко вивільняється, і його відсоток у повітрі підвищується. Тому там, де є ризик коливань рівня кисню, необхідно його регулярно вимірювати.
Де необхідно вимірювати рівень кисню
Найризиковіші галузі, де детектор кисню потрібно застосовувати регулярно, це:
- Медицина. Кисневі коктейлі застосовують для лікування багатьох серцево-судинних та дихальних захворювань, загоєння ран, гангрен, виразок. Витік кисню з балонів згубний для персоналу та хворих.
- Металургія. О2 використовується при різанні металів та їх зварюванні газополум'яним способом, при загартуванні сталі.
- Гірська, нафтова, газова галузі. Показник може різко скакати, як в процесі видобутку гірських порід чи нафти, так і під час їх транспортування і обробки, тому вимірник рівня кисню повітря - невід'ємний атрибут у даних областях.
- Виробництво палива, особливо ракетного, де кисень становить високий відсоток горючих сумішей.
- Хімічна промисловість. В ній кисень відповідає реакції синтезу.
- Харчова галузь. За допомогою кисню створюють антибактеріальні упаковки.
- Сільське господарство, зокрема тваринницькі ферми та рибні господарства. На таких об'єктах часто використовують збагачення киснем повітря та кормів.
Чим міряти рівень кисню
На зазначених вище підприємствах часто виникає ризик зміни рівня кисню повітря. Підвищення або зниження дози кисню в повітрі може спричинити згубні наслідки. Тому з метою захисту персоналу, для безпечної роботи та експлуатації приміщень, у них регулярно виміряють рівень О2. Вимір виконується за допомогою спеціальних детекторів. Вони називаються газоаналізаторами.
Газоаналізатори кисню (o2) - це спеціалізовані прилади. Їхнє завдання - виявлення у повітрі кисню та розрахунок його концентрації. Для визначення відсотка кисню краще використовувати вузькопрофільний детектор (тільки для кисню). Він називається одноканальним. Також кисень можна виміряти і універсальним аналізатором. Це багатоканальний газоаналізатор, який призначений для виявлення та вимірювання кількості різних компонентів (кілька газів).
Прилад для вимірювання рівня кисню в повітрі може бути:
- Портативним (переносним).
- Встановлений стаціонарно.
Переносний газоаналізатор кисню зручний тим, що мобільний. Його легко переносити чи перевозити із місця на місце. З ним міряти рівень кисню можна в будь-якому місці - усередині або поза приміщенням, в офісі, у технологічних колодязях, біля кисневих установок та балонів, у шахтах, на відкритому повітрі. Вимірювання можна виконувати разово, у разі виникнення ризику підвищення чи зниження дози кисню повітря. Також можна користуватись портативними детекторами регулярно.
Стаціонарні детектори ставлять там, де контроль рівня О2 потрібно робити регулярно і постійно, наприклад, щогодини або кожні 5-8 годин. Такі газоаналізатори мають плату пам'яті, куди вносяться показники вимірів. Вони можуть зробити розрахунок, відзначити підвищення чи зниження рівня. Такі моделі також мають датчики, що налаштовуються. Якщо рівень кисню перевищує критичний поріг, спрацьовує сигнальна система (звукова або світлова).
Різновиди сучасних детекторів О2 за способом роботи
Прилади для вимірювання кисню можна розділити на такі види.
- Датчик (це детектори та сигнальні системи).
- Індикатори (течешукачі).
- Аналізатори.
Датчик - це газоаналізатор, принцип роботи якого полягає в тому, що він налаштований на критичний поріг спрацьовування. Він миттєво сигналізує, якщо рівень кисню змінюється. При цьому датчик надсилає сигнал на контрольний пульт. У таких сигнальних системах може бути задіяна і автоматика. Вона представлена реле, яке спрацьовує в аварійній ситуації та швидко розмикає ланцюг, вимикаючи подачу газу або роботу обладнання. Сигналізація виконується у вигляді миготіння ламп червоного кольору або звукового сигналу. Деякі сигнальні системи подають сигнал і світлом, і звуковою сиреною. Якщо такий датчик виконаний у переносному вигляді, він має великий LED-екран і комфортне управління через зрозумілу графіку на дисплеї.
Часто детектори мають ще датчик температурного режиму. Сучасні функціональні детектори портативного типу оснащені об'ємною пам'яттю для збереження результатів вимірювання. Вони також відповідають усім нормам безпеки щодо вибуху та займання.
Течешукач працює по-іншому. Він призначений для того, щоб знайти джерело витоку. Такий прилад швидко знаходить місце найвищої концентрації кисню. Він показує відсоток на екрані, сам аналізує ці показники та знаходить місце, де відбувається витік. Індикатори витоку газу часто застосовують у шахтах, технологічних колодязях.
Аналізатор якості повітря - це прилад, який вимірює та аналізує декілька компонентів. Він здатний визначити концентрацію не тільки кисню, а й інших газів та відзначити, чи відповідає хімічний склад повітря нормам безпеки.
Таким чином, різні види аналізаторів кисню можуть виконувати різні завдання. Їх обирають, відштовхуючись від майбутніх завдань, особливостей виробництва, умов застосування.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть