Зміст:
- Які інструменти підійдуть для виконання заточування
- Що необхідно виконати перед заточуванням
- Як точити свердла по металу
- Ступінчасті та конусні свердла: характеристики, особливості обробки
- Правильне заточування інструментів з переможними напайками
- Свердла по дереву: процес заточування
Головним призначенням свердла є виконання робіт із вкрай твердими та міцними матеріалами. Його завдання непросте. Воно має зробити отвір не тільки в дерев'яних поверхнях, але і в металі, цегли, бетонних основах, керамічній плитці. Тобто, саме свердло має бути міцнішим за зазначені поверхні, а також дуже і дуже зносостійким.
Однак усьому є межа. І стійкості свердла до зношування теж. Після частого використання після тривалого застосування свердла перестають повноцінно виконувати свої функції. Отже, їх треба ув'язнити.
Як робити заточування свердел у домашніх умовах, я розповім у цій статті. Ви дізнаєтеся, як використовувати техніку заточування для кожного виду свердла, як виконувати заточування під правильним кутом і чим найзручніше точити свердла.
Чим точити свердла
Новачки вважають, що заточити свердло можна чим завгодно, навіть шматком наждакового паперу. Але, насправді, це дуже складний процес, що потребує певних знань та вмінь, а також деяких інструментів. Для заточування свердел підійде:
- шліфмашина або болгарка ;
- мережевий дриль ;
- напилок;
- точильний верстат .
Використання шліфувальної машини має на увазі заточування свердла абразивом, який варто вибирати в залежності від типу свердла та його призначення. Сам інструмент встановлюється у спеціальних лещатах, при цьому варто враховувати кут нахилу. Під яким кутом точити залежить від типу металу, в якому потрібно проробити отвір. Для свердління твердих металів (сталь, чавун, бронза) варто налаштовувати кут нахилу від 116 до 118º. Просвердлювати латунь можна під кутом 120-130 º, червону мідь - під кутом не більше 125 º, а алюміній - під кутом 140 º.
Електричний дриль може легко замінити болгарку і верстат для заточування. У цьому випадку використовується спеціальне коло для точення.
Напилок використовується, якщо потрібно заточити маленькі свердла, що відрізняються невеликою зернистістю. Цей інструмент може дістати там, де не може болгарка або точильний верстат.
Відповідь на питання, як точити свердла на верстаті, не складна. Завдяки додатковим пристосуванням частина, що відповідає за сам процес заточування, відповідає розміщенню поверхні абразиву. Правильно орієнтувати ріжучу частину та поверхню абразиву допомагає спеціальна плита, яка виступає як опора. На цій опорі розміщується верстат, мотор, який запускає рух точильне коло, і колонка для фіксації свердла.
Підготовчі етапи робіт
Спочатку потрібно підготувати все необхідне обладнання. Для цього процесу знадобиться:
- пристрій для точіння (верстат, болгарка);
- трафарет (використовується, щоб перевірити якість заточування);
- воду або машинне масло, які допоможуть охолодити свердло в процесі роботи;
- маркер (або шматочок куточка) для позначення місця заточування;
- коло з каменю, що дає можливість довести ріжучі кромки (яким каменем точити, залежить від типу матеріалу, що обробляється);
- захисні елементи одягу, що захищають очі та обличчя (спеціальні окуляри та маска).
Заточення свердел для металу
Як точити свердла по металу ? Спочатку потрібно вирівняти задню частину поверхні свердла, зробити рівним нахил. У процесі виконання завдання свердло необхідно спирати на вказівний палець, який, своєю чергою, впирається у підручник. Зверху свердло притискається вказівним пальцем. Другою рукою необхідно утримувати хвостовик і одночасно маневрувати свердлом. Також слід стежити за правильною фіксацією.
Свердло, а також ріжуча частина повинні бути завжди в горизонтальному положенні. Спочатку свердло потрібно піднести до точильного пристрою, але натискати не варто. Хвостовик у цей час плавно опускається донизу, при цьому затискач не послаблюється. Потім свердло треба трохи відвести назад. Процес піднесення до точила і відведення його назад слід повторити кілька разів, якщо свердло сильно зносилося.
Після цього свердло повертається на 180 º і операція повторюється для другої сторони. Наприкінці після виконання всіх робіт слід перевірити якість обточених поверхонь. Правильно заточене свердло характеризується двома ідентичними поверхнями з рівним нахилом, ріжучий сегмент розташовується вище за інші.
Як точити східчасті свердла
Конусні ( ступінчасті ) свердла призначені для виконання отворів з ідеально рівними кромками з різним діаметром у тонкому та кольорових металах.
Як точити конусні свердла:
- надійно зафіксувати свердло (для цього необхідні лещата):
- взяти невелику УШМ із точильним колом;
- акуратно уточнити пошкоджені ріжучі сегменти.
Таким чином, вдається відновити працездатність ступінчастих аксесуарів самостійно. Цей процес є досить складним. Крім теоретичних знань потрібно мати і практичні навички. Тому з першого разу результат може бути не найкращим.
Як точити переможний свердло
Переможні свердла справляються зі свердлінням бетонних поверхонь. Заточення виконується на спеціальному диску корундового типу. Ріжуча частина, що відповідає за обробку бетону, оснащена твердосплавною пластиною підвищеної міцності. Використовуючи цей тип пластини, потрібно ретельно стежити за її температурою, оскільки ця частина схильна до перегріву. Іноді свердла необхідно поливати водою. Лити необхідно дуже акуратно, різко опускати у воду свердло не можна, пластина може розсипатися.
Як точити свердла по бетону:
- Насамперед потрібно домогтися того, щоб ріжучі сегменти були прямими.
- Місце, де краї перетинаються між собою, повинні відповідати осі обертання.
- Довжина ріжучих кромок твердосплавної пластини має бути однаковою.
- Необхідно правильно налаштувати кут заточування. Потрібно, щоб вони були рівномірними.
Дотримуючись правильних параметрів заточування, можна досягти високої якості заточування свердла з мінімальними витратами. Для обробки бетону можна застосовувати конічне, гвинтове, двоплощинне заточування.
Як точити свердла по дереву
Деревина - м'який матеріал, тому тут застосовують спіральні свердла, вони дуже рідко затупляються. Але все ж таки, якщо виникла необхідність, заточування можна здійснити напилком, електричною шліфувальною машинкою або точильним верстатом.
Головний критерій високої якості заточування – правильно позначити кут. Щоб інструмент не перегрівся, свердло, як і на інших пристроях, потрібно опускати у воду для охолодження.
Якщо у вас виникли запитання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть