Зміст:
- Особливості пристрою робота-газонокосарки, спосіб роботи
- Ріжуча система: види та їх можливості
- Як рухаються косарки-роботи, якими траєкторіями
- Функціонал за способом руху та управління
- Можливі види захисту
- Вибір гарного робота-косарки
Швидко бігаючий по галявині робот газонокосарка викликає захоплення і невгамовне бажання зняти його на телефон, і показати друзям це диво техніки. Машинка справді цікава. Вона працює самостійно (за програмою) або управляється дистанційно, за допомогою смартфона. В обох випадках ми бачимо чудову картинку: людини немає, а машина працює.
Причому дуже свідомо, як здається з боку. Робот якісно виконує стрижку газону, акуратно обходить перешкоду, їздить по заданому периметру, так що в ліс не втече в жодному разі. Натомість від дощу тікає - така у нього програма - ховатися в укриття, якщо датчик відчуває дощ.
Невеликий робот косарка - це дивовижний девайс. Він рухається так усвідомлено, що дивуєшся. А якщо хоче підзарядитись, то сам заїжджає на базу і підключається до зарядки.
На жаль, побутові роботи-помічники - це поки що дивина в наших будинках та на ділянках. Не кожен може собі дозволити таку покупку через високу ціну. Але з розвитком робототехніки ціни на неї поступово знижуються, а комфортніше приладу для будинку не знайти. Так що рано чи пізно ви, все ж таки, замислитеся про подібну покупку. Тому я вирішив розповісти докладно про те, що таке газонокосарка робот, як вона влаштована, які є різновиди цієї дивовижної техніки.
Як сконструйовано робот для косіння газону, як працює
Невеликий аеродинамічний візок, пластиковий, закритий, на колесах - ось як виглядає автоматична газонокосарка робот. Взагалі-то, зовні вона схожа на звичайну косарку, тільки коліс може бути три, а не чотири. Якщо корпус, як правило, із пластику, то шасі робота завжди виконано з металу.
Звична для нас ручка управління відсутня. Немає і травозбірника. Мало які моделі роботів-газонокосарок оснащені мішком для збирання трави. Зазвичай, вони зрізають траву на задану висоту і відразу подрібнюють її. Мульча одразу викидається, рівномірно покриваючи газон. Мульчування добре тим, що дрібні частинки трави швидко висихають або перегниють, що дає зеленій ділянці органічне добриво.
Ріжуча ножова система представлена або гострим диском (фрезою) або гвинтовими ножами. Ручку та органи управління на ній замінює системний блок (якщо пристрій автономний, а таких - переважна більшість). Принцип роботи полягає у виконанні заданої програми. Режим регламентує, як високо стригти, як оминати перешкоду, як дотримуватися обмеженого периметра. Він керує машиною, відстежує рівень заряду акумулятора та змушує повернутися на базу, щоб підзарядитись. Наскільки довго робот може косити на одному заряді, залежить від вольтажу та ємності його батареї.
На витрати енергії також впливають такі фактори, як висота рослинності, її вологість, рельєф поверхні, наявність квітників, дерев, лав на газоні. Що більше перешкод, то швидше втрачається заряд, оскільки робот витрачає енергію на об'їзд перешкод.
У деяких моделей виробник може поставити живильні елементи від сонця - сонячні батареї. Як працює цей спосіб живлення? Сонячні елементи також накопичують заряд, а потім косарка використовує його. Виходить гібридне живлення робота.
Особливості різальної робочої частини
Ріжучі елементи розміщені внизу корпусу. Вони представлені двома різновидами:
- Фреза (заточений диск, що обертається);
- Плаваючі ножі.
Ці види ріжучих елементів працюють по-різному, тому рекомендовані для різних типів рослинності. Гостро відточене коло металевої фрези обертається швидко та потужно. Воно легко зрізає бур'яни, тверду стару траву. Тобто, актуальним є такий фрезерний тип зрізу на зрілих, змішаних газонах.
Вільноплаваючі леза - система менш потужна з тієї простої причини, що вона не металева. Ніж виконаний у вигляді лопатевої конструкції та виконаний він із пластику. Коли центральна дискова частина починає обертатися, леза-лопаті розкриваються під впливом відцентрової сили. Виходить такий собі ріжучий пропелер. Так, природно, що з металевою фрезою йому за силою зрізу не зрівнятися, зате він гарний тим, що не ламається, не тупиться.
Зовнішньо визначити ріжучу систему можна навіть за звуком. Металева фреза шумить, а пластиковий пропелер лише злегка шарудить, тому ножова газонокосарка-робот працює як би у повній тиші. Їй під силу свіжа, соковита та м'яка трава.
Ще потрібно знати, що положення різальних елементів для газону також може відрізнятись. Є моделі, у яких диск або пропелер фіксовано розміщено по центру. Тобто вони косять там, де проходять - під собою. У деяких косарок-роботів пропелерні ножі зміщені убік. Виходить, що робот йде по одній смузі, а стриже іншу - ту, що поруч з ним. Це дуже зручно, якщо траву потрібно косити впритул до стіни, паркану.
У чому полягає маршрут руху
Траєкторії руху роботизованих газонокосарок бувають різні. Найбільш розповсюджені:
- Спіралеподібний режим. При ньому косарка намотує кола, починаючи з центру, рухаючись спіраллю.
- Зигзагоподібна траєкторія (наприклад, моделі від торгової марки Robomow їздять лише зигзагом).
- По периметру. У таких моделей траєкторія запрограмована рухом від країв до центру, де знаходиться зарядна база. Так рухаються, наприклад, роботи Bosch.
- Хаотичний маршрут.
Усі строго задані маршрути (зигзаг, спіраль тощо), звичайно, хороші. Але вони мають загальний недолік. Справа в тому, що, вибудовуючи і проїжджаючи той самий маршрут, машина може залишати некошені ділянки. Їх потім потрібно доопрацювати тримером, що знижує ефективність роботи газонокосарки-робота.
Тому вибираючи роботизовану косарку, краще брати ту модель, яка рухається хаотично. Вона здатна викосити усі ділянки ідеально. Також важливим є спосіб заїзду на базу для зарядки. Тут теж краще купувати хаотичний варіант, щоб не залишати незрізані кущики трави.
Різновиди за способом руху та можливостями управління
Газонокосарка робот може коштувати 10 тисяч гривень, а може й у 5-6 разів більше. Різниця в ціні пояснюється можливостями та функціоналом. Чим більше наворотів, що піднімають комфорт та безпеку при роботі, тим вища вартість. До таких функцій відносять різні датчики - від дощу, трави, похилої території, перешкод.
Також робот газонокосильник коштує дорого, якщо розширено можливості його програмування. Найдорожчі та просунуті моделі навіть не потрібно вмикати - вони самі «знають», коли починати роботу, скільки мм трави зрізати, куди заїжджати, а куди рухатися не можна - все це встановлені блоки управління та програми.
Таким чином, за принципом руху, газонокосарки роботи ділять на:
- Роботи, що рухаються обмеженою робочою зоною.
- Роботи-косильники вільної зони дії.
Для запуску машини за першим варіантом руху необхідно встановити обмежувальний кабель по периметру. Тобто сформувати для робота його робочу зону. Кабель потрібно класти продумано, обводячи такі перешкоди, як водоймища, квітники, клумби, лавки та ін. Замкнений контур дроту заведено в базу, де є зарядка. Фактично, такий провід - це орієнтир для косарки. Вона йде ним, а потім заїжджає на базу. Щоб провід на газоні не впадав у вічі, його краще брати зеленого кольору. Іноді дріт вкопують у ґрунт, але можна просто покласти його на землю та зафіксувати.
Сфера застосування роботів-косильників з обмеженою зоною дії - невеликі ділянки, прибудинкові газони. Існують моделі, у яких можна закласти програму на 2 або більше зон скошування. Наприклад, треба стригти галявину перед будинком та газон на задньому дворі. У такому разі друга робоча траєкторія також обмежується кабелем і формує другий контур. Щоб машина закінчивши один маршрут, прийшла на базу, а потім поїхала на другий маршрут.
Другий варіант - це повністю автоматизована косарка-робот, що рухається вільно. Їй обмежувальний кабель не потрібен, оскільки цей пристрій має датчик трави. Це прилад преміум-класу, дорогий та з високою функціональністю. Він визначає об'єкти. Робот, як би "бачить" траву і косить тільки там, де вона є. Якщо машинка з'їжджає на доріжку або плитку, вона відразу починає «шукати» траву, а тому відразу виїжджає знову на газон. Такий робот може акуратно викосити велику площу обробки, 25-30 соток.
Керувати роботизованими газонокосарками можна трьома способами:
- За допомогою вмонтованого блоку програмування.
- Бездротовий спосіб зі смартфона (використовуючи такі технології, як Bluetooth, Wi-Fi).
- За допомогою пульта.
Захисні системи у роботів-косарок
Системи захисту газонокосарок-роботів виконують ті ж функції, що й у будь-якого інструменту - захист від поломки приладу, а також захист користувача, тобто - безпека при роботі.
Від передчасного виходу з експлуатації роботи захищені:
- Датчиком дощу та вологості (при підвищеній волозі робот поспішає сховатися на базі).
- Датчиком антиудару та об'їзду перешкод (змінює траєкторію та уникає зіткнення).
- Датчиком визначення кута нахилу території. Якщо підйом або спуск дуже крутий, машина їде з маршруту, щоб не перекинутися.
- Водонепроникне покриття.
- Датчиком висоти рослин - не стриже там, де вже пострижено.
Безпеку під час роботи гарантують:
- Захист від дітей.
- Автоматична зупинка ножів при вимушеній зупинці робота.
Проте, роботи-косарки потребують ще однієї системи захисту - це захист від крадіжки. Оскільки машинка косить газон на самоті, то від угону її теж потрібно убезпечити. Для цього маємо ще один захист - протиугінний. Як правило, вмикається сигналізація.
Що важливо при виборі косильного робота
Основні параметри, які важливі при виборі:
- Принцип руху (чи потрібно встановлювати обмежувальний кабель, чи машинка оснащена датчиком трави і сама бачить, де косити).
- Фрезерна чи ножова ріжуча частина. Фреза - краще для твердої трави і бур'янів, змішаних газонів, гвинтова (ножова або по-іншому - пропелерна) ріжуча система підійде для м'яких порослів.
- Ширина проходу. Цей параметр залежить від продуктивності інструменту. Чим ширше захоплення за один прохід, тим швидше робот упорається на великому і рівному газоні. На маленьких галявинах, де проїзди вузькі, та ширину захоплення краще брати вузьку.
- Наявність протиударних індикаторів.
- Тип АКБ та її ємність. Щодо типу батарей, то літій-іонні - найпросунутіші елементи, вони ємні, без ефекту пам'яті та саморозряду. Місткість акумулятора впливає на те, як часто потрібно роботу повертатися на базу для підзарядки. Добре, якщо є вбудовані сонячні батареї, вони продовжать час роботи на одній зарядці. Показова система батарей Solar Hybrid у виробника Хускварна - тут є відмінна нікель-магнієва АКБ, і сонячні елементи в резерві.
- Потужність двигуна - чим вищий цей показник, тим сильніший і швидший ваш домашній робот. Тим вище продуктивність косовиці.
- Наявність бази заряджання у комплектації. Якщо є станція, машина сама приїжджає до неї, заряджається та виїжджає знову на роботу. Якщо її немає, ви повинні ставити косарку на зарядку самі.
- Багатозональність косидки. Є газонокосильні роботи, які стрижуть лише один периметр (одну робочу зону), а є моделі, в яких можна закласти косіння кількох зон - перед чи за будинком, за квітниками, у саду.
- Усунення ножів (їде по одній смузі, а стриже збоку від проходу). Ця опція сприяє гарному скошуванню країв газону, а також тих ділянок, які прилягають впритул до стіни.
- Виробник. Хороший і надійний бренд дасть можливість безкоштовного сервісу протягом щонайменше двох років. А це важливо, адже робот - це не проста іграшка на батарейці, а складна блокова система керування. Крім того, роботи від відомих у світі фірм, що рідко ламаються, не схильні до заводського браку, тому вибір робота для косіння газону потрібно починати з перевірених торгових марок. До таких популярних брендів варто віднести шведські Husqvarna та Stiga, німецьку Bosch, італійські бренди Wiper та Caiman, а також просунуту торгову марку з Ізраїлю - Robomow.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
Останні статті
Робот газонокосарка працює по контуру (треба прокласти спеціальний кабель меж,який робот не пересікає). Тобто кабель прокладається від базової станції заряджання по межі ділянки на який буде проводитись підстригання газону.
або натисніть