Зміст:
- Що спільного у свердлильних оснасток, які застосовують по дереву та металу
- Як відрізнити за зовнішніми ознаками де бур для металу, а де для дерева
- Свердління дерева - види, форми та основні відмінності застосовуваного свердла
- Робота з металом - які насадки використовуються найчастіше
Отвір у матеріалах, різних за твердістю та текстурою, неможливо виконати одним і тим же свердлом. До кожного матеріалу потрібно підбирати спеціальну конструкцію свердла, його форму, спосіб виготовлення.
Свердло підбирається, залежно від того, який матеріал потрібно просвердлити (дерево, метал, камінь, бетон). Оскільки різні матеріали реагують на свердління по-різному, створюють різний опір, мають специфічну щільність, температуру нагріву, то при їх бурінні необхідний окремий вид свердла.
Метал та дерево - матеріали, які піддаються свердлінню часто, при цьому свердла для них дуже схожі. Про те, чим відрізняються свердла по металу та дереву, які відмінності та подібності впадають у вічі при зовнішньому огляді свердел, а які «приховані» в їх будові та способі виготовлення, я розповім у цій статті. Ця інформація стане реальною допомогою тим, хто вперше стикається з необхідністю просвердлювати отвори в найпопулярніших матеріалах - дереві та металі.
Загальні риси свердел по металу та дереву
Чому виникає питання про те, як відрізнити свердло, призначене для металу і як не сплутати його з тим, що свердлить лише дерево? Та тому що зовні ці свердлильні оснастки дуже схожі. Причиною цього є технологія свердління. Вона аналогічна в обох матеріалах. Тобто, сам спосіб і процес отворів в дерев'яних, металевих поверхнях ідентичний.
При цьому варто зазначити, що свердла ці взаємозамінними не є. Вірніше, є лише частково. Для обробки дерева можна використовувати практично будь-яке свердло по дереву та металу, різниця тільки у швидкості свердління, частоті обертів. Виходить, використовувати насадку по металу для обробки дерева можна, тільки в цьому випадку потрібно весь час стежити за станом виробу. А ось застосовувати свердла по дереву для металу не можна. Тому розрізняти їх - головне завдання кожного майстра, що займається свердлінням.
Загальних рис у цих свердел досить багато, я назву кілька найважливіших:
- Однакові діаметри спіральних свердел (0,1-8 см) - виробники продумали все наперед на той випадок, якщо потрібно буде просвердлювати однакові лунки у металі та дерев'яних конструкціях;
- Ідентичні розміри, які можуть досягати до 600 мм (тут я маю на увазі довжину насадки);
- Для обох матеріалів використовують однакові по конструкції свердла: гвинтові та спіральні. Хоча тут слід зазначити, що однакові форми оснащення, які застосовуються і для дерева, і для металевих заготовок, виготовляються з різних сплавів та металів різного ступеня загартування;
- Ще один фактор, який вводить в оману - однакове маркування. На всіх без винятку свердлах можна знайти однаковий набір цифр, літер, що вказують на виробника, тип сталі та інші характеристики.
Враховуючи сказане вище, слід зазначити, що існує окремий вид свердел, якими справді можна свердлити все. Це універсальне за формою та способом виготовлення свердло, з особливим заточуванням, яким можна дрелити не тільки дерево та деревні матеріали, але й різні за твердістю метали. Крім цього, такий бур добре просвердлює й інші матеріали (пластик, кераміку, бетон).
Свердла по металу: як відрізнити від свердел по дереву
Головна відмінність - використання різного виду сплаву (поєднання металів). Чим міцніше сплав, тим він стійкіший і витриваліший. А це означає, що такий бур подолає більш щільний і міцний заготовочний матеріал. Але ця відмінність прихована, ми можемо дізнатися про неї тільки з інструкції до свердла, зовні її не видно.
Але існують інші відмінності, які дуже добре видно «на око» - при первинному огляді свердла:
- Заточення - оснастка для свердління дерева оснащена центровою пікою, яка запобігає зісковзуванню з поверхні, у свердлі для металу такий елемент відсутній.
- Кут між лезами (ріжучими елементами) - щоб зробити отвори в якому-небудь матеріалі, потрібен певний кут між кромками. Якщо в свердлах для металу цей показник становить 140 см, то в свердлах для дерева - від 90 до 100 см.
- Види свердел - як у виробах по металу, так і у виробах по дереву є свій тип свердла, який не може використовуватися відразу для двох типів матеріалів.
- Колір - для пророблення отворів на твердих, металевих поверхнях використовують надміцні свердла чорного, золотистого, золотого кольору, а для дерева найчастіше свердла не надто яскраві, сірого кольору.
Свердла для дерева також є чорного і золотого кольору, тільки вони зустрічаються дуже рідко.
Які форми свердла найчастіше використовують по дереву
Свердла, призначені для дриління деревини можуть бути:
- спірального типу (найпопулярніші);
- гвинтового виду;
- свердло-перо (пір'яне) - дуже затребувана та функціональна насадка;
- типу «балеринка»;
- типу Форстнера (корончастими, що складаються з трьох ріжучих елементів);
- кільцевими;
- фрезерними.
Спіралеподібні типи свердел використовуються дуже часто. Зовні дуже схожі на ті свердлильні оснастки, якими обробляють метал. При їх покупці слід уважно дивитися на зуб. Дерев'яні свердла його мають, а металеві - ні. Зуб - це різець, який є гострим заточенням на закінченні свердлильної насадки.
Зуб із гострим закінченням розташований по центру, полегшує фіксацію інструменту та дозволяє встановити його у стабільному, надійному положенні. Залежно від твердості та щільності дерева, швидкість обертання можна регулювати та встановлювати різні значення: 1800 обертів встановлюється для свердел діаметром 14 мм та твердих порід деревини.
Гвинтові свердла своїм зовнішнім виглядом нагадують спіральні типи, але від них гвинтові вироби відрізняє спосіб відведення стружки - у гвинтових інструментах стружка відводиться ефективніше. Гвинтові види свердлильних виробів мають довгасту форму, тому вони використовуються для створення більш заглиблених пазів. Завдяки цьому, ріжуча частина, заглиблюючись у матеріал, піддається пресуванню, отвір виходить без найменших зазубрин навіть за свердління твердих порід деревини. Щоб продовжити термін служби свердла та не допустити його затуплення, краще свердлити на невеликих швидкостях.
Пір'яні види свердлильних виробів з плоскою листовою поверхнею оснащені гострозаточеним шипом, який призначений для виготовлення великих отворів з рівними, плавними лініями. Такі свердла дуже добре просвердлюють матеріали ДСП та бруси.
Існує окремий вид кругових свердел, які мають назву «балеринка». Вироби оснащені гострими ріжучими зубами, розташованими з обох боків. За допомогою такого інструменту можна створити великі пази у твердих породах деревини, фанері та матеріалах ДСП. Конструкція свердла здатна просвердлювати отвори діаметром від 30 до 140 см.
Свердла Форстнера - свердлильні вироби, робоча частина яких представлена у вигляді кола, оснащеного гострими лезами на всі боки (це і є ріжуча частина). Такі свердла у своїй конструкції також мають спеціальний шип, за допомогою якого інструмент легше фіксувати у точці свердління. Така структура дозволяє робити досить глибокі поглиблення великої ширини.
Кільцеві свердла також мають ще одну назву - коронка по дереву. Такий пристрій призначений для висвердлювання лунок великого розміру та діаметра. В побуті вони використовуються, якщо необхідно встановити, наприклад, світильник.
Фрезерні види свердлильних пристроїв представлені у вигляді насадок із звичайною спіральною вершиною, оснащеною гострими різальними лезами, розташованими поперечно. Такі свердла застосовуються, якщо потрібно створити закруглені або фігурні отвори.
Які є свердла призначені для дриління металу
Насамперед, треба відзначити свердло-перо. Свердло пухове - один з популярних розхідників для свердлильних пристроїв, якщо йдеться про свердління металевих заготовок. Відмінність його від пера для дерева полягає у конструкції, міцності сплаву. Пір'яні свердла, які спочатку виготовлені та призначені для металу, можуть бути двох видів:
- Стандартними (у них робоча частина має лопаточну форму, а на краю є гострі леза-накінечники);
- Збірними, конструкція яких складається з державок та пластин. Ріжучі леза легко фіксуються за допомогою спеціальних гвинтів.
Є й інші насадки для свердлильних інструментів, якщо потрібно свердлити дірки у металевих поверхнях:
- спіралеподібні у формі циліндра;
- корончастої форми;
- конусні;
- відцентрувальні;
- свердла спеціального призначення.
Насадки спіралеподібні з циліндричним стрижнем - найпопулярніший свердлильний розхідник, конструкція якого складається з циліндричної основи та канавок спіральної форми. Спіралеподібні канавки служать для безперешкодного відведення тирси та стружки. Також у таких бурів передбачається наявність гострих різальних лез (зубчастої кромки).
Спіральні свердла у формі циліндра можуть бути загального призначення, лівими, з підвищеною точністю, твердосплавними, для глибокого дриління.
Корончасті різновиди виконані у формі склянки (або чашки). Це порожниста циліндрична форма, у якої на кромці прорізані канавки, призначені для відведення стружки. У конструкції також є торці, оснащені різальними зубцями. Такі види насадок застосовують для створення великих отворів. Часто такі вироби використовують для обробки на спеціалізованому верстатному обладнанні для обробки металу.
Конічні види свердлильних оснасток - це насадки у вигляді конуса. Їх часто вибирають для використання разом із ручними інструментами: перфоратором, електродрилем. Використовують такі аксесуари для виготовлення різних наскрізних дірок (від 2 до 32 мм). Вони виготовляються із міцної сталі. Бури конічної форми можуть бути стандартними чи ступінчастими, з якими працювати набагато легше.
Якщо в металевих заготовках потрібно просвердлити отвори центру, застосовують спеціально розроблений для цього свердлильний інструмент. Є чотири різновиди таких бурів:
- Перший вид призначений для пророблення дірок без запобіжних конусів під кутом розвороту 60 град.
- Другий вид центрувальних свердел використовуються, якщо потрібно висвердлити отвори центру з запобіжними конусами під кутом 120 град.
- Є центрувальні свердла, за допомогою яких можна зробити отвори без наявності запобіжних конусів під кутом розвороту 75 град.
- Є і четвертий вид свердел, що використовуються для просвердлювання отворів, конфігурація яких дугоподібна.
Крім всіх перерахованих вище свердел, що використовуються для дриління металу, є ще один вид - спеціальні свердла. Це бури, до яких відносяться вироби з однією кромкою, ствольна частина яких має пряму конструкцію та наполовину сточена. Завдяки такій особливій конструкції, відведення стружки виходить максимально ефективним. Такі вироби використовуються для виготовлення деталей, де технологія передбачає високий ступінь очищення заготовки, що просвердлюється (наприклад, рушничних стволів).
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть