Зміст:
- З чого складається намет: конструктивні елементи
- Різновиди наметів: класифікація за призначенням
- З чого починаємо вибір намету: два головні критерії
- На що ще потрібно звернути увагу, підбираючи собі намет
Фішка кожного намету в тому, що це - мобільне та зручне тимчасове житло. Його у будь-який момент можна зібрати, перенести та встановити знову. Намети використовують для проживання, лікування (шпиталі, медогляди), а також для торгівлі або проведення різноманітних заходів (наприклад, весілля, виставки, ярмарки тощо).
Ми ж сьогодні поговоримо про намет туристичний, похідний - той, який незамінний на природі, чи це гори, чи річкова долина чи ліс.
Про те, як вибрати намет, який допоможе сховатися від сонця та дощу, а також створить комфортний простір для відпочинку та приготування їжі, я розповім у цій статті.
Як влаштований туристичний намет
Завдання будь-якого намету - забезпечити зручність перебування, захист від погодних умов, гарантувати легкість в установці та демонтажі. Виходячи з цих міркувань, кожен туристичний намет має дві головні складові: каркас і тент.
- Каркас включає дуги (стійки) і систему з'єднань. Стійки найчастіше роблять з алюмінію або склопластику. Вони повинні бути легкими та міцними, оскільки забезпечують основну структуру намету, надають їй форму. З'єднання - це муфти, кільця, пази - все те, що тримає разом дуги.
- Тент у сучасному наметі складається з двох шарів: зовнішнього (флай) та внутрішнього. Флай є водонепроникним синтетичним матеріалом, що захищає від дощу, снігу та вітру. Як правило, це міцний нейлон або поліестер з водовідштовхувальним просоченням. Усередині знаходиться інший матеріал, він дихає, щоб унеможливити конденсацію.
Тільки тенту та каркасу недостатньо для комфортного проживання та легкої установки намету. Які є елементи?
- Підлога. Як правило, це армований нейлон, що захищає від вологи та бруду.
- Кріплення для входу та вікон (застібки, блискавки, липучки, гачки).
- Кільця, мотузки. Це фіксуючі елементи, щоб запобігати зсуву намету від вітру.
- Вентиляція для циркуляції повітря (можливо у вигляді отворів або вікон із сітками).
- Доповнення. Це навіси, тамбури (перед входом до намету, щоб зберігати брудне взуття, рюкзаки), внутрішні кишені для зберігання дрібних предметів, таких як ліхтарики, карти чи мобільні телефони.
Зазначені компоненти разом гарантують міцність, зручність та захист - тобто ті умови, які необхідні для комфортного проживання на природі.
Види туристичних наметів за призначенням
Щоб підібрати намет правильно, потрібно чітко визначити, для чого він призначається. За призначенням класифікація наметів така:
- Кемпінгові. Це так звані «сімейні» туристичні намети - найкомфортніші та найширші. Висота часто дозволяє стати в повний зріст. Призначені вони для тривалого відпочинку та проживання (наприклад, на базі відпочинку, у кемпінгу). Деякі моделі мають кілька відсіків для зручності.
- Трекінгові. Це найлегші та компактні будиночки. На 2 чи 3 місця. Вони ідеальні для піших походів, оскільки вага та об'єм мінімальний. Дуже просто встановлюються та транспортуються, при цьому гарантують достатній захист від дощу, сонця та вітру.
- Експедиційні. Розраховані на альпіністів, на зимові походи, тому посилені за міцністю, стійкістю до вітру, термоізоляції. Найкраще підійдуть для екстремальних умов, таких як високі гори чи полярні регіони.
- Мисливські (рибальські). Їх легко відрізнити за камуфляжним малюнком, серйозним утепленням тенту. Включають додаткові елементи, такі як захисні сітки або різні кишені для спорядження, які роблять намет громіздким і важким, зате функціональним.
- Спеціальні. До цієї групи включають різні намети, створені для певних видів подорожі. Наприклад, байдаркові (дуже легкі та водонепроникні) або велосипедні (найкомпактніші у складеному вигляді).
Якщо чіткого визначення під відпочинок у вас немає, то варто купити універсальний туристичний намет. Такі також є. Вони ще називаються "мультитульні" або "всесезонки". Це багатозадачні намети, які підходять для різних видів активного відпочинку на природі. Хороші як для кемпінгу, так і для піших походів, утеплені, міцні, з відмінною вентиляцією.
Головні критерії вибору: для чого потрібен і на скільки людей розраховувати
Існують два основних чинники, що визначають правильний вибір намету:
- Призначення, умови використання. Тут потрібно визначити, чим займатимемося: альпінізмом, рибалкою, полюванням, трекінгом, «ледачим» відпочинком. Ну і, звичайно, коли ми це робитимемо - навесні, взимку чи влітку, адже потрібно спрогнозувати погодні умови (дощ, вітер, сніг, температура).
- Місткість. Тут визначаємо, який нам потрібний намет: одномісний, на два місця, і т.д., аж до великих сімейних наметів. Одномісні будиночки легко нести та встановлювати. Краще вирушати в подорож чи похід удвох чи цілою компанією. Купуючи намети для сім'ї, також приділіть увагу наявності тамбурів або додаткових відсіків для зберігання речей - це все ваш комфорт і зручність відпочинку.
Чинники, на які звертаємо увагу
Вибравши вид намету та кількість місць, дивимося такі критерії:
- Вага, габарити. Ідеальний намет - легкий, місткий і надійний, його вага важлива, особливо для піших походів та альпінізму, тривалого транспортування.
- Простота встановлення. Оцініть, скільки часу та зусиль потрібно для монтажу будиночка на природі. Важлива також наявність інструкції та її зручність (намети, що саморозкриваються, намети з простим каркасом і т.д.).
- Матеріали. Для туризму важливі міцність та якість каркасу, зовнішнього та внутрішнього шару тенту, міцність швів, стійкість матерії до води, сонця та вітру. На вітронепроникність сильно впливає, наскільки надійні та міцні блискавки, кілочки та розтяжки.
- Вентиляція. На даний момент новачки часто не звертають увагу. А даремно. Якщо в наметі буде душно і волого, а на стінах осяде конденсат, відпочинок задоволення не принесе.
- Водонепроникність. Цей показник вимірюється у цифрах і він вказаний у паспорті намету. Наприклад, хороша водонепроникність зовнішнього тенту та дна намету 2000 або 3000 мм (вимірюється у міліметрах водного стовпа).
- Додаткові функції. Вони підвищують вартість намету, проте, якщо важливий комфорт, потрібно врахувати:
- Наявність кишень та сіток усередині намету для зберігання дрібниць.
- Наявність москітних сіток для захисту від комах.
- Можливість використання намету без зовнішнього тенту у теплу погоду.
Загалом, критеріїв вибору хорошого намету багато: тент повинен бути водонепроникний, каркас - стійким, шви та блискавки - якісними, вентиляція - ефективною, а сам намет - легким і простим в установці.
Враховуючи ці поради, ви зможете вибрати найкращий для себе намет, який ідеально підійде під ваші потреби та умови відпочинку на природі.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть