Зміст:
- Що таке ножиці по металу та як вони діють
- Класифікація ножиць за способом різання
- Які є види ножиць для металу за принципом їхньої роботи
- Гідравлічні ножиці - особливості та переваги
- Дискові леза та їх сфера застосування
- Листові ріжучі прилади, плюси та мінуси
- Як вибрати ножиці, що найбільш підходять для поставлених завдань
Для різання металу використовують пилки різного типу - стрічкові, дискові, лобзик, болгарку. Однак, у всіх цих електроінструментів ріжучий елемент сильно нагрівається під час роботи, залишаючи окалину. Особливо перегріта кромка помітна при розкрої тонких листів металу. Уникнути таких проблем можна, якщо використовувати спеціальні ножиці для різання металу. Хороші ножиці по металу дають рівний край та високу точність при лінійному розкрої.
Ножиць для розкроювання металевих листів існує кілька видів, починаючи з легких ручних приладів і закінчуючи стаціонарною гідравлічною гільйотиною. Різні моделі відрізняються потужністю, розмірами, вагою та принципом роботи. З їхніх робочих характеристик випливає і застосування інструментів - одні моделі ідеальні для побутових робіт, інші здатні впоратися із виробничими навантаженнями.
Про те, які ножиці по металу краще, які види існують, і в чому особливості їх використання, я розповім у цій статті.
Як влаштовані типові ножиці для різання металу
Конструкція найпростіших ножиць по металу нагадує звичайні, всім відомі ножиці, що використовуються у побуті повсякденно. Ми маємо ті ж ручки та ріжучі леза, які насаджені на кріпильний кронштейн. Його завдання не лише закріпити ножі, а й забезпечити їхній легкий рух при розкрої. Леза заточені під вивіреним кутом, градус нахилу заточування знаходиться в межах 60-75 одиниць. Чим кут більший, тим твердіше метал він здатний розрізати. Але при цьому потрібно пам'ятати, що гостріший або прямий кут заточування не дає настільки ефективний результат.
Самі леза також розташовані стосовно ручок під певним кутом, не більше 8-12 градусів, що забезпечує високу продуктивність при легкому натисканні.
Леза ножиць виконані зі сталі. Для їх виготовлення використовується інструментальна або легована сталь з високим вмістом вуглецю та додаванням хрому та ванадію. Поєднання таких елементів гарантує високу міцність виробу, відмінну якість розкрою та тривалий термін служби. Ручки ножиць також сталеві, зверху в обов'язковому порядку вони покриті матеріалом, що не ковзає - гумою, силіконом, пластиком. Накладки потрібні для того, щоб інструмент не вислизав під час роботи.
Як класифікують ножиці за способом розрізу
Слід зазначити, що найпростіші ножиці по металу - інструмент, хоч і дуже зручний і ефективний, але підійде для різання не всіх металевих конструкцій. Їхнє пряме завдання - різати листовий метал, кроїти задані лінійні форми, підрізати металочерепицю та інші листові заготовки. А ось такі елементи, як профілі, труби їм не під силу. Але у світі металорізальних ножиць є й моделі складніші. Вони здатні розрізати металеву заготовку будь-якої товщини та форми.
Різні групи ножиць для металу поділяють за основною характеристикою - як саме вони кроять матеріал, яким способом. Є два способи розкрою металу:
- Ножовий;
- Висічний.
Ножовий спосіб різання - найстандартніший і найпоширеніший. Такі інструменти мають два леза, які заточені з одного боку. Різати ними зручно, але починати різання можна тільки з кромки.
Висічний спосіб розкрою відрізняється тим, що леза як би «рубають» метал, у зв'язку з чим є ще одна назва - вирубні ножиці. Дуже зручні для профільованих елементів, гофрованих листів.
Спосіб різання ще класифікується за такими ознаками:
- У напрямку розкрою. Можливий лівий різ і правий, причому верхнє лезо завжди знаходиться над розміткою. Перші ножиці (ліві) підійдуть там, де розміточна лінія розміщена ліворуч від ріжучого краю, а другі - для розмітки праворуч від краю леза.
- За формою розрізання. Різ можливий не тільки по прямій лінії, а й по складній кривій. Тому за формою кроїння ножиці ділять на:
- Прямі. Ріжуть виключно за прямою розміткою.
- Фігурні. Такі ножиці дають можливість маневрувати та виконують будь-який фігурний різ, їм під силу найскладніші криві лінії.
Види ножиць за принципом роботи
Класифікація ножиць також залежить від того, за яким принципом вони працюють. Принцип дії полягає в тому, чи оснащені ножиці електроприводом, або для роботи з ними потрібна тільки фізична сила. Тобто, за способом роботи також існує два основних види ножиць:
- Механічні ножиці (ручний інструмент);
- Електричні.
Ручні види ножиць для різання металу є найпоширенішими. Їхня дія не залежить від мережі, тому що електроприводу у таких приладів немає. Енергія, яка змушує леза рухатися - це лише м'язова сила людини, і нічого більше. Не всі моделі в цьому ряду виглядають і ріжуть однаково. Серед них виділяють перелік підвидів, до якого включено:
- Стандартні ковані;
- З підсилювальним важелем;
- Покрівельні;
- Гідроножиці (ріжуче зусилля створюється за допомогою гідравліки);
- Роликові (різальні диски встановлені на шарнірах);
- Листові (з рухомим і нерухомим лезом).
Типові ковані ножиці - це найпростіший варіант виконання ножиць по металу. Їхні леза і рукоятки виконані з однієї марки сталі методом гарячого або холодного кування. Звичайні ножиці по металу, вибір яких визначає довжина їх різальної частини та рукояток, мають три різні модифікації:
- Для прямого розкрою (вони розрізають листи лише за прямою розміткою);
- Для кривого розкрою (такі інструменти можуть різати тільки по кривій лінії, прямий різ їм не підвладний);
- Багатозадачні - це прилад для різання металу з універсальним способом розкрою. Вони однаково ефективно кроять листи металу і по прямій, і по фігурній лінії.
Ножиці з підсилювальним важелем (важільні) - прилад, яким працювати легше, ніж звичайними ножицями. Причина - додатковий важіль зусилля, який представлений шарніром, що з'єднує ножі з ручками. Такі прилади є актуальними для різання товстих листів, однак у них є і мінус. Їх обов'язково потрібно зафіксувати на стільниці, верстаті.
Покрівельні ножиці використовують у тих випадках, коли потрібно різати покрівельні матеріали - про що, власне, і свідчить їхня назва. Можливий розкрій гофрованих елементів. Такий інструмент можна фіксувати на робочому столі або верстаті, а можна працювати без кріплення, утримуючи ножиці на вазі. Хоча, при жорсткому кріпленні, різати легше, так фізичних зусиль потрібно менше.
Перераховані ручні ножиці (покрівельні, звичайні та важільні) поєднує в одну групу те, що всі вони однакові за принципом різання металу. Все це - ножовий тип різання, тобто - тільки з кромки листа.
Інші три згадані мною види (гідравліка, роликові та листові) мають більш складну будову. Вони можуть мати і висічний тип різання (з будь-якого потрібного місця на заготівлі). Їхню роботу та особливості розглянемо докладніше.
Ножиці, що працюють на гідравліці: підвиди та особливості
Гідравлічні ножиці створюють зусилля вдесятеро більше, ніж звичайні. Цей ефект відбувається завдяки задіяній гідравліці, яка створює тиск на головку, що обертає. А цей механізм, своєю чергою, задіє лезо для різання. Причому гідравлічне зусилля рівномірно розподіляється по всій довжині ріжучої гільйотини, що сильно підвищує якість різу та його продуктивність. Гідравлічні прилади здатні різати такі металеві конструкції як профілі, труби, залізну арматуру, брухт різних металів.
Серед гідравлічних пристроїв можна виділити дві підгрупи:
- Малі ручні (компактні маленькі інструменти). Незважаючи на малі габарити, вони дуже швидко кроять кабелі, арматуру, сталеві троси - все, що має діаметр до 2-3 см. Гідравлічний прес створює зусилля 5-7 тонн, при потребі тиск можна скинути (для цього в конструкції передбачений важіль скидання).
- Стаціонарні великі. Такі агрегати кріпляться на основу методом фіксації болтами. Габарити їх збільшено, маса теж. Зрозуміло, що сила тиску, що створюється, у них у кілька разів вища, тому їхнє завдання - розкрій габаритних конструкцій з металу, у тому числі утилізація різних транспортних засобів. На різних моделях можна зустріти маркування. Наприклад, маркування AD означає, що можна сміливо різати міцну сталь, MP-T - розкрій листів металу вздовж, DS - можна кроїти армований бетон.
Роликові ножиці - особливості розкрою листів
Роликові інструменти для різання металу також називають дисковими, тому що їхня ріжуча частина представлена дисками. Закріплені ці елементи на роликах і при натисканні ручок починають обертатися у різні боки. При обертах диски вдавлюються в металеву конструкцію, створюється тертя, унаслідок чого лист металу починає рухатися. Роликовий механізм представлений двома коліщатками - зверху та знизу. Розташовані вони можуть бути:
- Паралельно. Такий прилад підходить для вирізання смужки металу.
- Похило (похилим може бути один ролик або обидва коліщатка розміщені під кутом). Похиле розміщення застосовують при розкрої круглих деталей, кільцевого різання. Якщо нахилені обидва ролики, то ножиці здатні акуратно різати невеликі кільцеві деталі.
Дискові ножиці кроять дуже швидко, а край виходить гранично акуратний. Це вид ножиць недорогий, дає хороший результат при розкрої, а тому є дуже затребуваним.
Особливості листових ножиць
Листові ножиці відрізняються тим, що їх леза зафіксовано по-різному. Одне з них нерухоме, воно жорстко зафіксовано. Під прямим кутом до нього встановлено друге лезо - рухоме. Регулюючи опорну базу, можна встановити потрібний за висотою проміжок між ріжучими ножами. Розмір його залежить від товщини листа, що розрізається.
Тобто плюс листових ножиць у тому, що можна різати різні за товщиною заготовки. А мінус в тому, що різ можливий тільки від кромки листа до центру. Вони добре ріжуть по прямій розмітці, а ось криві лінії кроїти ними складно. Як правило, прилади оснащені акумулятором, що дає живлення невеликому мотору. Його потужності вистачає на розкрій сталі до 2 мм, алюмінію - до 3 мм, при частоті руху лез 4-5 тисяч за хвилину.
Цей пристрій також недорогий, часто застосовується в побуті, гаражі, при ремонтних роботах.
Що враховуємо, вибираючи ножиці для металу
Вибір ножиць з металу починається з того, що потрібно визначити:
- Який метал різатимемо? Сталь, алюміній, залізо?
- Яка його товщина, листи це чи профілі, арматура, косинці, труби, металобрухт?
- Які габарити конструкцій, що розрізаються, в довжину і ширину, великі вони або маленькі?
- Які різи передбачаються - тільки по прямій або будуть і складні криві лінії.
Важливо також, буде різ тільки з краю листа, або вам необхідно почати з середини. Відіграє роль і структура металу - гладкий, гофрований, профільований. Виходячи з даних передумов, вибирають види ножиць.
Листові - для нескладних побутових робіт, покрівельні - для гофрованих виробів, гідравлічні - для габаритних конструкцій, роликові - для складного круглого різу, а для найпростіших завдань підійдуть звичайні ножиці по металу з двома лезами на шарнірі.
Якщо визначилися з виглядом, то при покупці враховуйте ще:
- Матеріал, з якого виготовлені ножиці (хром-ванадієва сталь - найкращий вибір);
- Наявність гумових ковзаючих накладок - для зручності в роботі;
- Потужність електроприводу (в електричних ножицях);
- Ємність та вольтаж акумулятора (якщо живлення двигуна йде від батарейки);
- Функціональні можливості - є регулювання зазору, фіксація глибини різу;
- Заточування різальних лез або дисків - воно має бути гострим, під правильним кутом.
Починаючи розкрій, добре перевірте, як працюють усі складові елементи. Якщо леза затупилися - заточіть їх на верстаті або ручним точилом. Працюючи електроінструментами, пам'ятайте, що двигун перегрівається, тому потрібно давати йому час охолонути. В акумуляторах завжди потрібно перевірити рівень заряду батареї.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть