Зміст:
- Як влаштовані ножиці для різання металу
- Які є види ножиць по конструкції
- Як ріжуть і як влаштовані праві ножиці, а як ліві
- Які листові ножиці краще вибрати: праві чи ліві
Для того, щоб швидко та якісно розрізати листи металу, використовують спеціальні ножиці. Ручні листові ножиці добре ріжуть алюмінієвий профіль, листи сталі, оцинковану жерсть, за допомогою яких створюють заготовки, каркаси, різні деталі та елементи.
За своєю конструкцією такі ножиці можуть бути правими та лівими. У чому їхня відмінність, і які ножиці по металу, праві чи ліві краще купити, я розповім у цій статті.
Пристрій листових ножиць та принцип роботи
Якщо на вигляд листові ножиці дуже схожі на канцелярські, то механізм їх дії дещо відрізняється від звичайних ножиць. У них також є гострі сталеві леза та ручки для утримання. Вся конструкція кріпиться на центральному кронштейні. Здається - все те саме, що й у звичних нам канцелярських ножиць. Але принцип роботи інший.
Ріжучі леза зафіксовані на кронштейні по-різному. Одне лезо є статичним - нерухомим. Фіксація його жорстка, і воно при різанні не рухається, а тримає лінію різання. Друге лезо - мобільне. Саме воно і виконує різ металу.
Тобто, нерухоме лезо служить опорою, а те, що рухається - різаком. Але нерухоме лезо так само гостро заточене, як і рухоме, і тому теж виконує різ. Виходить двостороннє розрізання листа. Кріпильний механізм не тільки фіксує ножі, а й відповідає за те, щоб вони легко рухалися. Якщо його відрегулювати по висоті, можна встановити необхідний нам розмір отвору між лезами. Він залежить від товщини листа, який ми збираємось розрізати.
Ручки листових ножиць завжди покриті гумою чи силіконом. Це нековзна покриття, яка служить для комфортного утримання інструменту під час роботи.
Різновиди виконання листових ножиць
Ножиці для різання металевих листів бувають:
- З прямими лезами - для звичайного прямого розрізання. Щоб різати алюмінієвий профіль, беруть ножиці, у яких леза та ручки розміщені на одній осі. А ось, щоб виконати довгий поздовжній різ листів сталі та жерсті, краще взяти прямі ножиці, леза яких мають зміщення щодо ручок. Такий прилад добре виконує довгі розкрої на великих листах.
- Із загнутими лезами - для різання по кривій. Вони застосовуються для фігурного розрізання. Якщо лінія різу дуже складна, то краще взяти такі загнуті ножиці, у яких леза дуже вузькі. Вони називаються пальцевими.
- З укороченими лезами - це ідеальний інструмент, щоб вирізати отвір у листі металу.
- З зігнутою нижньою ручкою - для різання товстих листових матеріалів.
- Універсальні. Це листові ножиці, які в силу своєї складної конструкції можуть виконувати і прямий, і фігурний розкрій.
- Праві та ліві. Це якраз той різновид виконання листових ножиць, який викликає найбільше запитань у користувачів. Тому про них я розповім докладніше.
У чому особливості та відмінності правих та лівих ножиць по металу
Головна особливість - це розміщення нижнього леза. Ми маємо на увазі те саме, нерухоме лезо, яке служить опорою, тримає лінію розкрою і виконує підрізання знизу. Воно може бути розташоване:
- Ліворуч. Це і є ліворізні листові ножиці. Таке виконання типове для ножиць по металу. А все тому, що такий тип різання чудово підійде для правшів. А їх, як відомо, незрівнянно більше, ніж шульг.
- Праворуч. Це праві чи праворізальні ножиці. Інструмент придуманий для шульг (люди, у яких провідна рука ліва). Таким людям незручно різати ліворізним інструментом, оскільки вектор сили та натискання у них спрямований в інший бік.
Таким чином, все дуже просто: ліві - для правшів (їх більшість), праві - для шульг - їх менше, тому і ножиць таких випускають небагато.
Щоб зрозуміти, чому так відбувається, достатньо один раз взяти в руку ножиці та виконати найпростіший розріз. І тут можливі два варіанти:
- Якщо людина правша, то ножиці вона візьме в праву руку - вона в неї ведуча і сильна. Найпоширеніші ліві ножиці при цьому ріжуть праворуч наліво. Тобто, прагнуть внутрішньої сторони зап'ястя. Такий різ у народі називають - «різати на себе». І це правильно. Так як при такому розкрої ми добре бачимо лінію різу - її ніщо не заступає.
- Якщо ж майстер - шульга, то він візьме інструмент лівою рукою. У випадку, якщо йому трапляться поширені ліві ножиці, то різ виконуватиметься «від себе». Тобто, «назовні», до зовнішнього боку зап'ястя. При цьому користувач-шульга відчуває сильний дискомфорт. По-перше, він не бачить лінії розрізу. А по-друге, викручує незручно руку, не може докласти необхідної сили. Такій людині треба брати праворізальні ножиці. Це підходящі ножиці для шульги, відмінності яких у тому, що при різанні лівою рукою підуть по потрібному радіусу - зліва направо.
Підбиваємо підсумки: які ножиці краще купити
Як бачимо, основна відмінність правих та лівих ножиць - різна спрямованість траєкторії. Це походить від того, що нижнє лезо розташоване по-різному. У ліворізальних інструментів воно знаходиться ліворуч, тому у них добре йде лівий радіус. Це правильний різ, «праворуч наліво» - всередину, до себе. Якщо працює з ними правша - людина у якої провідна права рука. Для шульги вони стають незручними.
І, аналогічно, у правих ножиць розташування нижнього леза праворуч. Їхнє призначення - правий радіус. Тому такі ножиці дуже комфортні для шульг, але вкрай незручні для майстра-правші. Тому що з ними він різатиме «назовні» і не бачитиме лінії відрізу.
Виходить, що при покупці потрібно знати, який майстер різатиме цими ножицями - правша або шульга. Для першого варіанта беремо ліворізні ножиці (вони є у продажу завжди), а для другого - праві листові ножиці, які бувають у продажу набагато рідше.
Тобто назва ножиць «праві» та «ліві» - це не від того, в яку руку ми їх беремо. А від розташування нижньої ріжучої частини. А от із руками виходить, якраз навпаки. Запам'ятовуємо алгоритм: для правшів - ліві, для шульги - праві.
Це правило діє для прямого різання листів, актуальне воно і для криволінійних розрізів. Хоча, іноді, якщо доводиться весь час виконувати різ по радіусу вправо, типовий користувач правша, може брати в роботу праві ножиці - ними непогано різати праві траєкторії.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть