Зміст:
- Види туристичних наметів за призначенням
- Вибираємо форму та конструкцію
- Який матеріал найкращий для туристичного намету
- Ще деякі нюанси та поради щодо вибору
Для туриста-новачка всі намети хороші, і особливої різниці між ними він не бачить, хіба що за розміром та місткістю. А ось досвідчений турист добре знає, що намет потрібно вибирати за його призначенням. Тобто, головне - відповісти собі на запитання: навіщо вам потрібен намет? Вирішальними факторами є місцевість, де буде встановлений намет (гори, ліс, рівнина, море), пора року (літо, зима), очікувана погода - вітряно, дощово чи сонячно, кількість осіб, тривалість проживання. Вага намету також важлива, особливо, якщо вам доведеться довго нести його на власній спині. Інша справа - автомобіль. Якщо намет перевозиться в машині, то це може бути найкрутіший намет, комфортний і функціональний, з тамбуром та іншим комфортом.
Як вибрати хороші намети для туризму? Прочитавши цю статтю, ви зможете розібратися в різних видах наметів, їх формах, матеріалах і вибрати ідеальний туристичний намет, що найбільш підходить для сімейного відпочинку або піших походів у гори.
Призначення та спеціалізація туристичних наметів
Усі види туристичних наметів мають особливості будівлі. По тому, для яких завдань призначений намет, розрізняють такі різновиди:
- Похідні (для піших походів та експедицій, для альпінізму, багатоденних сходжень у гори). Такий намет ще називається трекінговий. Вони завжди дуже легкі та міцні, як правило, відрізняються швидкою установкою та високою стійкістю до вітру та дощу. До похідних також відносять штурмові, надлегкі намети, які є хорошими для коротких і швидких походів з мінімальною ношею, включаючи соло-походи. Є ще й намет-одноденка, він відрізняється від звичайного, це просто мішок з каркасом, який дає мінімальний захист на випадок екстреної зупинки на ночівлю.
- Кемпінгові. Гарний намет для сімейного відпочинку, тривалих стоянок у кемпінгу. Часто просторі, з високою стелею, з кількома кімнатами, тамбуром. Кемпінговий намет має гарну вентиляцію, москітні сітки, великі вікна.
- Велосипедні. Дуже легкий намет для веломандрівників, має спеціальні відсіки для велосипеда.
- Пляжний. Найкращий намет для захисту від сонця або в літньому кемпінгу. Але від дощу та вітру вони навряд чи захистять. Установка часто автоматична за кілька секунд.
- Експедиційні (для високих гір, екстремальних погодних умов, зимових експедицій). Відрізняються посиленою конструкцією, наявністю безлічі міцних перехрещених дуг, стійкістю до сильного вітру та снігу. Якісні, у них висока водостійкість, утеплення, спеціальні вентиляційні отвори для запобігання конденсату. Для цих наметів часто використовують назву «зимові» через використання в зимовий період з низькими температурами та снігопадами.
Які конструкції туристичних наметів краще
Вибір конструкції туристичного намету залежить від того, яка мета та завдання вашого походу, які погодні та природні умови, скільки людей планується. Найпопулярніші конструкції: купол, тунель, намет, напівбочка.
- Купол. Це півсфера з дугами, що перетинаються у кількох точках. Найпростіший намет, який легко встановити одній людині. Дешеві, але непогано протистоять вітру. Усередині досить вільного місця, але, якщо порівняти з тунельним - то менше.
- Тунель. Туристичний намет утворений паралельними дугами, які створюють тунелеподібну форму. Великий, добре захищає від вітру, але потрібно правильно розташувати уздовж напрямку повітряних потоків і закріпити відтяжки, інакше сильний вітер може звалити.
- Напівбочка (каркас). Дуги розташовуються паралельно і фіксуються до основи намету, створюючи форму напівбочки. Плюсом є великий внутрішній простір для родини.
- Шатро. Це пристрій у формі східного намету з центральною стійкою та похилими стінками. Ідеальний для тривалих стоянок, просторий. Але до сильного вітру не дуже стійкий.
Матеріали для наметів: тенти та дуги
Те, з чого виконані туристичні намети, відіграє ключову роль при сильному вітрі чи дощі. Найкращі матеріали:
- Поліестер. Він легкий, стійкий до сонячних променів, а за високої вологості не розтягується і стискається.
- Нейлон. З нього роблять найкрутіші намети. Він міцний, еластичний, не сприйнятливий до подряпин, потертостей. Надійні бренди роблять його із силіконовим покриттям.
- Оксфорд. Це важка щільна тканина з діагональним переплетенням. Якісна, дуже міцна та довговічна.
- Полікоттон. Це суміш натуральних та синтетичних волокон. Його використовують популярні фірми, оскільки він дихає, мінімізує конденсат, захищає від спеки та холоду.
- Терпаулін - поліетилен з високою щільністю, не пропускає воду, використовується для дна наметів або для навісів тентів.
- Гортекс. Що таке гортекс? Дорогий матеріал, мембранний тип. Ціна висока, зате він забезпечить високу водонепроникність та паропроникність.
Дуги можуть бути:
- Алюмінієві - легкі, міцні та нержавіючі.
- Сталеві - виключно міцні, але важчі.
- Дюралюмінієві - трохи дорожче, ніж алюміній, зате й міцніше, оскільки додана мідь.
- Карбонові - супер-волокно, висока якість та міцність. Використовується в найкрутіших наметах, за вагою - мінімальні.
- Склопластикові - сучасні, недорогі та досить міцні, хоча згодом тріскаються.
Поради та рекомендації щодо вибору наметів
Потрібно також знати, що намети відрізняються за кількістю шарів:
- Одношарові. Складаються з одного шару тенту, який захищає від літніх дощів та вітрів. Недорогі, часто лідирують у ТОП-виробників.
- Двошарові. З назви видно, що є наявність внутрішнього та зовнішнього шарів. Це ускладнює, зате запобігає утворенню конденсату, а також відмінно захищає від дощу та вітру. Виробники туристичних наметів рекомендують їх для екстремальних походів у суворих погодних умовах.
Ще в огляд найкращих наметів слід включити автоматичні. Вони мають вбудовані пружинні дуги, і викид намету з чохла відбувається миттєво. Декілька секунд - і ваш маленький будиночок готовий до проживання. Але скласти його так само швидко (за секунду) не вийде та й пружинний каркас не витримує сильного вітру.
Ми рекомендуємо вибирати:
- Для екстремальних умов (гори, мороз, сильні вітри). Найкраще підійдуть намет-купол або геодезичні намети з дугами, що перетинаються.
- Для сімейних мандрівок, кемпінгу. Вибирайте тунельні моделі, або намети - вони просторі.
- Для коротких походів, одноденних сходжень, трекінгу. Для таких завдань актуальні легкі та компактні одношарові намети, недорогі намети у формі купола.
Для літнього відпочинку, на пляжі, у лісі. Непогано купити намети автоматичні. Вони розкладаються за секунди та зручні для швидких ночівель у хорошу погоду.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть