Зміст:
- Різні форми спальних мішків, їх особливості
- Як впливає сезон на вибір мішка: які є види
- Нюанси вибору спального мішка
Провести ніч на природі і при цьому добре виспатися, не замерзнути, не намокнути і не страждати від комарів - місія складна, але здійсненна. Необхідно просто мати з собою гарний спальний мішок. Його головне завдання - забезпечити максимальний комфорт під час сну. Хороший спальник - легкий та компактний, не займає багато місця у рюкзаку. При цьому він здатний створити відмінну теплоізоляцію, надати м'яку підстилку та вирівняти спальне місце. Якщо спальник водонепроникний, то вам не страшний ні дощ, ні сильний вітер, ні брудні та вологі поверхні. Фактично, це надійний захист для мандрівника, який зібрався ночувати просто неба, незважаючи на погодні умови.
Про те, що таке спальник, які є види спальних мішків, і як вибрати найкращий спальний мішок для походів, подорожей, кемпінгу, читайте далі.
Що таке спальний мішок, і якої форми він буває
Спальні мішки - це спеціальні вироби, призначені для комфортного сну в умовах, де немає звичайного ліжка. Вони використовуються під час походу, активного відпочинку на природі, мандрівки, риболовлі.
Основні функції спального мішка полягають у тому, щоб забезпечити надійний захист людини від холоду, вологи та вітру. Зважаючи на це, всі мішки віддалено нагадують ковдру, в яку можна щільно закутатися. Проте, за своєю формою вони бувають різними:
- Мішок типу "Кокон". Такий спальник ще називають "мумія" через те, що він дуже щільно і комфортно облягає тіло, а внизу (там, де ноги, сильно звужений). Крім цього, він має ще й каптур, що служить для захисту голови. Каптур можна застебнути максимально, закриваючи обличчя від холоду. Ще з елементів, які допомагають зберігати тепло - це утеплююча планка біля блискавки і утеплювальний комір. Анатомія людини така, що у коконі вона зігрівається найшвидше. Якщо ви зібралися в похід взимку або восени, то це ідеальний мішок, оскільки теплоізоляція у нього найкраща. Але є й мінуси:
- Дуже тісно, повертатися уві сні можна лише разом з мішком.
- Блискавка коротка, повністю розкласти ковдру не вдасться.
- Прямокутний спальник "Ковдра". Він гарний тим, що не сковує рухи під час сну, вільний, можна повертатися і на спину, і на бік. Спальник-ковдра - це свого роду трансформер. Його можна розстебнути і використовувати як звичайну ковдру, щоб постелити її знизу або накриватися. Або ж з'єднати разом два спальники, і вийде затишне спальне місце для батьків з дітьми. Часто такі спальні мішки купують на літо, коли погода тепла та сильного холоду чи дощу не передбачається. З мінусів відзначаємо:
- Важить більше, ніж спальник-кокон, і місця займає також більше.
- Зігріває не надто швидко.
- Напівкокон. Мішок такого типу звужений трохи, має непогану теплоізоляцію і при цьому рухів сильно не сковує. Це найкращий вибір, якщо вам потрібно знайти «золоту серединку» між комфортом та захистом від холоду. Він не так добре гріє як «кокон», але в порівнянні з «ковдрою» втрати тепла значно менше.
- Двомісний. Така конструкція призначена для того, щоб у ньому помістилося дві людини - пара чи мати з дитиною.
Вибираємо спальний мішок для різних пір року
Якщо зробити огляд спальних мішків з погляду їхньої здатності до теплоізоляції, то є такі види:
- Одношарові. Це легкі мішки, їхня доля - теплі літні ночі.
- Багатошарові. Теплий мішок, призначений для холодних сезонів: зима, пізня осінь, рання весна.
- Універсальні. Це спальник зі знімними шарами. Їхня перевага в тому, що використовувати можна у всі сезони. На літо просто потрібно зняти один із шарів, а при похолоданні його можна легко пристебнути блискавкою, липучками або кнопками.
Таким чином, перед тим як купити спальний мішок, слід визначити, який сезон ви збираєтеся його використовувати: взимку чи влітку?
Відповідь на це питання допоможе визначитися, скільки шарів має бути у вашого мішка і вибрати один з таких типів:
- Для літніх походів та відпочинку. Легкий спальник для літа. Одношаровий, можна форми «ковдра», розрахований на теплу ніч вище за +10 градусів Цельсія.
- Для зимових мандрівок. Сюди відносимо максимально утеплені багатошарові зимові спальники. Їхня форма, як правило - щільний кокон з капюшоном. Найтепліші зимові мішки використовують під час походів у морозні зими або для екстремальних сходжень високо у гори. Вони тримають тепло тіла та захищають від морозу до -20 градусів.
- Всесезонні. Це найкращі спальники, якщо ви відпочиваєте на природі влітку, навесні та восени. У сильні морози вони не врятують від холоду, але 5 градусів нижче за нуль - це та температура, з якою вони добре справляються.
Ще на здатність зберігати тепло впливає наповнювач спального мішка. Якщо він синтетичний, то краще підійде для дощових ночей, тому що добре сохне і стійкий до вологи. Якщо ж наповнювачі пухові, то це найкращий вибір для морозних зим. Вони чудово зберігають тепло і мають оптимальну вагу, але використовувати їх під дощем не рекомендуємо - дуже довго сохнуть і вбирають вологу.
Ще деякі особливості вибору спальних мішків
Як ви вже зрозуміли, основний критерій вибору спальника - це його теплоізоляція. Чим нижче температура повітря, тим теплішим повинен бути мішок для сну на природі. Щоб не помилитися з вибором, дивіться на позначення на етикетці спальника. Там мають бути вказані три рівні доступного температурного режиму:
- Комфорт - найзручніша температура.
- Ліміт - це показник, при якому не так тепло та затишно, але переохолодження організму не буде.
- Екстрім. Максимальне значення температури, допустимої для використання спальника. Наприклад, якщо це число -5 градусів Цельсія, краще не ризикувати і не ночувати в такому спальнику, якщо очікується хороший мороз.
Ми радимо завжди орієнтуватися на показник комфорту.
Крім цього, дуже важливим є розмір спального мішка. Визначаючи довжину спальника, пам'ятайте, що впритул до зросту його брати не потрібно. Слід вибирати розміри, які мають 10-15 сантиметрів запасу, щоб можна було спати комфортно. Але при цьому врахуйте, що дуже великий запас також не потрібно робити. Адже вийде порожнє місце, яке довго нагріватиметься, знижуючи, таким чином, теплоізоляцію.
Ще варто подивитися на такий фактор, як розташування блискавки. Є два види мішків:
- Лівий (мітка LH) Це коли блискавка для застібки знаходиться на лівій стороні. Однак, коли людина лежить на спині, саме так їй зручно застебнути та розстебнути мішок правою рукою. Так влаштовано більшість мішків, особливо від просунутих брендів, і вони розраховані на те, що людина - правша.
- Правий (позначення RH). Блискавка знаходиться справа, і вона зручна для людини, що лежить на спині, щоб застебнути її лівою рукою. Це спальники, які зручні для шульги.
Якщо у вас виникли питання після прочитання статті, залишайте коментарі нижче. Я з радістю на них відповім!
або натисніть