Ручний обприскувач це невеликий прилад із малим об'ємом резервуара для рідини. Досить багато операцій по догляду за живими насадженнями вимагають ретельного опрацювання. Наприклад, обприскування невеликих квіткових клумб або квітів, які вирощуються на балконі. Тут не потрібен великий струмінь розчину, враховуючи обмеженість простору. Садовод може більш рівномірно розподілити препарати по всій поверхні листа або стебла. Для обробки розсади або невеликого городу підійде мобільний обприскувач. Його невеликі розміри та мала вага, як ніколи до речі, підійде для жінок і людей старшого віку у зв'язку з тим, що його можна легко утримувати в руках. Проста конструкція із пластикової ємності з міцною кришкою. У кришку вмонтовано помповий насос. Необхідний рівень тиску в резервуарі накачується вручну. Для цього оператору необхідно натиснути на кнопку або спеціальний важіль. Розподіл рідини відбувається під дією надмірного тиску в баку із препаратом.
Садовий ручний обприскувач - необхідна річ на дачі
Переносний садовий зрошувач має резервуар, в який вміщається близько 2 літрів рідини. Такий апарат легше переносити й користуватися ним дуже зручно. Запобіжний клапан дозволяє знизити рівень тиску, чим забезпечується безпека для користувача від потрапляння хімічних препаратів. На ємності, як правило, знаходиться метрична шкала, яка дозволяє контролювати рівень витрати рідини та, по мірі необхідності, її додавати.
Потік струменю виходить із форсунки-розподільника, яка піддається регулюванню. Оператор може налаштувати викид розчину у вигляді дрібно-дисперсного розпилення або потужного струменю. Точкове обприскування ще один варіант настройки. Все залежить від виконуваних завдань. Дрібно-дисперсне розпилення створює ефект туманної хмарки, яка огортає рослину. У результаті обприскування виходить рівномірним. Струминне або точкове розпилення дозволяє оператору спрямувати потік рідини точно у робочу зону. Завдяки чому виключається потрапляння хімікатів на сусідні об'єкти. Що важливо при роботі в закритих теплицях або парниках. Обприскувачможна застосовувати і для розпилення хімічних препаратів, і для біостимуляторів і добрив. Слід враховувати, що в разі якщо апарат застосовувався для хімічних речовин, його не слід використовувати для подальшої обробки рослин добривами.
Є три види ручних обприскувачів:
- важільний;
- помповий;
- пульверізаторний.
пульверізаторний тип апарату включає в себе головку, яка накручується на ємність із розчином. Спеціальна трубка служить для подачі суміші. Головка представлена у вигляді поршневого насосу, який з'єднується з важільним приводом. При натисканні на важіль відбувається викид струменю через розпилюючу форсунку. Щоб домогтися постійного потоку рідини необхідно весь час качати важіль. З огляду на низьку продуктивність, невелику дальність, близько 1,5 м, такі прилади використовують для вирощування розсади або для обробки кімнатних рослин. Обсяг ємності, як правило, не перевищує 1 л.
Помпові обприскувачі працюють із попереднім накачуванням. Спочатку за допомогою помпи у резервуарі вручну створюється надлишковий тиск. Потім при натисканні на важіль рідина вилітає з форсунки, як тільки тиск знизиться, потік розпилення згасне. Всю операцію доведеться повторити знову. Підкачати насос, направити форсунку на рослину, що обробляється, і натиснути на важіль. Помповий насос встановлюється на верхній кришці. Легкий і компактний обприскувач за зовнішнім виглядом сильно нагадує пульверізаторний. Його перевага в тому, що не потрібно натискати постійно на важіль. Завдяки чому робота садівника стає менш стомлюючою. Обсяг баку таких пристроїв досягає близько 2,5 л.
Важільний обприскувач має такий же принцип роботи як і помповий. Різниця полягає в тому, що нагнітання тиску відбувається в окремому резервуарі, у внутрішній колбі, а не в баку з хімікатами. Тиску вистачає на роботу протягом декількох секунд, потім необхідно підкачати повітря. Якщо періодично натискати на важіль, то струмінь буде вилітати безперервно. Такі апарати називаються ручними обприскувачами, але утримувати їх в руках навряд чи можливо, тому що обсяг баку може досягати 12 л. Конструкція переносних апаратів має ремінь, який одягається на плече.